Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Inauguracja obchodów 100-lecia awangardy w Polsce

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Inauguracja obchodów 100-lecia awangardy w Polsce

Pałac Prezydencki w Warszawie

03.11.2016
czwartek
- Polscy artyści awangardowi, tworząc nową sztukę, nie odrywali jej od tradycji - mówił prezydent RP Andrzej Duda, który w czwartek 3 listopada zainaugurował obchody 100-lecia awangardy w Polsce.

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim otwarto Salę Formistów.

Prezydent, podkreślając znaczenie zbliżającej się rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zwrócił uwagę na pochodzącą z tamtego okresu sztukę.

- Polska kultura, niezależnie od tego, że Polska nie miała przez ponad 120 lat swojej państwowości, cały czas była tworzona - zaznaczył prezydent RP Andrzej Duda, który wspólnie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami instytucji, które zainicjowały obchody stulecia polskiej awangardy. Są to Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Prezydent, który wspólnie z Polskim Komitetem ds. UNESCO objął honorowym patronatem obchody stulecia awangardy w Polsce, podziękował muzealnikom za udostępnienie dzieł awangardowych artystów. W otwartej w Pałacu Prezydenckim Sali Formistów prezentowane są dzieła religijne pierwszej polskiej awangardowej grupy artystycznej. Prezydent Andrzej Duda, który zwiedził ekspozycję, zaznaczył, że polscy artyści awangardowi "chcieli tworzyć coś nowego, chcieli nadać sztuce nowy kształt, chcieli dokonać radykalnej zmiany (...), ale nie chcieli się oderwać od polskiej tradycji". Prezydent podkreślił też, że prezentacja dzieł formistów w Pałacu Prezydenckim jest istotnym elementem w związku ze zbliżającą się rocznicą stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Wszystko zaczęło się w Krakowie. - mówił podczas inauguracji obchodów stulecia awangardy w Polsce Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Naukowych i jednocześnie kurator wystawy dr hab. Andrzej Szczerski.

- Formiści debiutowali niewiele ponad rok przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Krakowska wystawa pokazywała, że już wtedy przygotowywano się do odbudowy państwa, a integralną częścią tego procesu była debata na temat przyszłości polskiej kultury. Awangardowi artyści wyraźnie wskazywali, że nie ma sprzeczności między sztuką współczesną, a tradycją narodową, co więcej, tradycja, aby trwać i inspirować kolejne pokolenia, powinna nie tyle zwracać się w stronę stylów historycznych, ile wyrażać się w nowoczesnej formie. Taką właśnie formę chcieli wypracować, przez odwołania zarówno do tendencji we współczesnej sztuce europejskiej, jak i do dorobku sztuki polskiej. Formiści doceniali tym samym wartość narodowego dziedzictwa, jednocześnie wskazując na konieczność takiej jego interpretacji, która odpowiadałaby nowym czasom, jakie miały nadejść wraz z niepodległością, dzięki czemu dziedzictwo to mogło zachować swoją niezmienną aktualność, a w historii kultury polskiej mógł się otworzyć jej nowy rozdział.

PAP/KB
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję