Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Idealne / poćwiartowane. Ciało w rzeźbie współczesnej

Idealne / poćwiartowane. Ciało w rzeźbie współczesnej

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
23.11.2016
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład poświęcony będzie sposobom traktowania w sztuce XX najważniejszego tematu rzeźby od czasów antycznych – ciała człowieka.
Wyłom w klasycznym ideale piękna, jakiego dokonał Rodin i jego następcy - przejście od analizy wyglądu ciała człowieka, po wgląd w jego emocje i psychikę - stanie się punktem wyjścia do prześledzenia różnych kontekstów, w jakich ciało pojawia się w rzeźbie współczesnej. Punktem kulminacyjnym stanie się motyw destrukcji i rozpadu ciała, będący następstwem katastrofy II wojny światowej oraz zatarcie granicy pomiędzy ciałem zobrazowanym a realnym w sztuce preformace'u.

Prowadzenie: Dorota Jędruch - historyczka sztuki, adiunkt w Dziele Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Interesuje się edukacją muzealną, architekturą współczesną (zwłaszcza w jej aspekcie społecznym), sztuką współczesną i krytyką artystyczną. Autorka tekstów krytycznych z zakresu architektury, kuratorka – wraz z Fundacją Instytut Architektury – wystaw architektonicznych (m.in. wystawy w Pawilonie Polskim na XIV Biennale Architektury w Wenecji w 2014).


Wykład towarzyszy wystawie Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję