Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Idealne / poćwiartowane. Ciało w rzeźbie współczesnej

Idealne / poćwiartowane. Ciało w rzeźbie współczesnej

Idealne / poćwiartowane. Ciało w rzeźbie współczesnej

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
23.11.2016
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład poświęcony będzie sposobom traktowania w sztuce XX najważniejszego tematu rzeźby od czasów antycznych – ciała człowieka.
Wyłom w klasycznym ideale piękna, jakiego dokonał Rodin i jego następcy - przejście od analizy wyglądu ciała człowieka, po wgląd w jego emocje i psychikę - stanie się punktem wyjścia do prześledzenia różnych kontekstów, w jakich ciało pojawia się w rzeźbie współczesnej. Punktem kulminacyjnym stanie się motyw destrukcji i rozpadu ciała, będący następstwem katastrofy II wojny światowej oraz zatarcie granicy pomiędzy ciałem zobrazowanym a realnym w sztuce preformace'u.

Prowadzenie: Dorota Jędruch - historyczka sztuki, adiunkt w Dziele Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Interesuje się edukacją muzealną, architekturą współczesną (zwłaszcza w jej aspekcie społecznym), sztuką współczesną i krytyką artystyczną. Autorka tekstów krytycznych z zakresu architektury, kuratorka – wraz z Fundacją Instytut Architektury – wystaw architektonicznych (m.in. wystawy w Pawilonie Polskim na XIV Biennale Architektury w Wenecji w 2014).


Wykład towarzyszy wystawie Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję