Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Huśtawka

Huśtawka

Huśtawka

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
25.07.2015
sobota
18:00
bilety
Spektakl dla dorosłych tureckiego teatru cieni Karagöz.
Karagöz zarabia na życie huśtając ludzi na huśtawce. Jego klientami są przeróżne indywidua zamieszkujące dawny Stambuł. Są wśród nich: miotający się między niebem a ziemią schizofrenik, kobieta szukająca mocnych wrażeń, opiumista na wiecznym odlocie, bardzo niegrzeczny karzeł, słuchający cmentarnych ballad bandyta oraz mówiący zagadkami Żyd. Tak proste zajęcie jak huśtanie huśtawki okazuje się więc nie lada wyzwaniem dla Karagöza, który zachowaniem nie odbiega od normy, jaką wyznaczają jego klienci. To wszystko sprawia, że absurd goni absurd, uciekając przed absurdem.

Teatr cieni Karagöz to jeden z rodzajów tradycyjnego tureckiego ludowego teatru. Karagöz to także imię występującej w nim głównej postaci.

Rozwój teatru cieni w Turcji przypada na okres od XV do XVIII wieku; na tereny Azji Mniejszej trafił wraz z przybyciem ze Wschodu ludów tureckich, które przejęły tę formę teatru z Chin. Na początku głównym miejscem przedstawień był pałac sułtana, z czasem teatr cieni stał się także rozrywką mieszczan.

Główni bohaterowie teatru to sympatyczny i prosty w obejściu Karagöz oraz grzeczny przemądrzający się Hacıvat. Pozostałe postacie reprezentują karykaturalnie ujęte typy ludzkie. Po pewnym czasie teatr stał się satyrą polityczną opartą na komizmie słownym. Podczas spektaklu animuje się płaskie figurki-szablony wykonane ze specjalnej, przezroczystej skóry; wokół jedwabnego lub baptystowego ekranu ustawione były lampki oliwne, dziś zastąpione przez żarówki.

Spektakl odbędzie się sali audiowizualnej U Samurajów w Gmachu Głównym MNK.

Prowadzenie: Umut Nebioglu i Albert Kwiatkowski z Teatru Ka

Cena: 15 zł
Liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl,  tel. 12 43 35 444
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję