Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Holenderscy portreciści Złotego Wieku i ich dzieła

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Holenderscy portreciści Złotego Wieku i ich dzieła

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
26.05.2015
wtorek
18:00
wstęp wolny

Pokaz obrazu Caspara Netschera "Portret damy"

Na blogu: Wyjątkowy portret w EUROPEUM

Siedząca lekko bokiem dama, ubrana w mieniącą się suknię, kieruje swe nieco zagadkowe spojrzenie w stronę widza.
Zapraszamy na wykład towarzyszący pokazowi obrazu Caspara  Netschera "Portret damy" w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM.
Obraz Caspara Netschera można zobaczyć do 5 lipca w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM.

Tytuł wykładu: "Od skromnych wizerunków monochromatycznych z początku stulecia XVII, do późnobarokowych. Holenderscy portreciści Złotego Wieku i ich dzieła".

Prowadzenie: Filip Chmielewski - historyk sztuki, pracownik Działu Europejskiego Malarstwa i Rzeźby MNK.

Mieszkańcy XVII-wiecznej, już wolnej i niepodległej Republiki Zjednoczonych Prowincji - Holandii, odczuwali silną potrzebę zaprezentowania własnej osoby, co wiązało się także z pragnieniem uwiecznienia siebie jako dumnych obywateli nowego państwa. Naprzeciw tej potrzebie wyszli liczni artyści -portreciści posługujący się różnorodnymi konwencjami stylistycznymi i estetycznymi, realizujący zamówienia zamożnej klienteli.

Początkowo, patrycjat holenderski przedstawiano w oszczędnej, surowej konwencji malarstwa monochromatycznego, aby stopniowo w drugiej połowie stulecia z powodzeniem adaptować wzorce zapożyczone ze sztuki baroku, ale w wydaniu innych krajów europejskich. Nowa, kosmopolityczna moda przyczyniła się do powstania dystyngowanych i eleganckich w wyrazie, nierzadko chłodnych wizerunków reprezentujących nurt barokowego klasycyzmu w malarstwie.

Na wszystkich tych wizerunkach, tworzonych przez mistrzów gatunku takich jak Frans Hals, Gerard Terborch czy Caspar Netscher, wyczuwalna jest chęć przetrwania pozujących modeli, nawet dłużej niż było im to dane w rzeczywistości. 

Zakup obrazu został dofinansowany ze środków MKiDN w ramach programu "Kolekcje – priorytet 4 – Kolekcje muzealne".

Pokaz obrazu Caspara Netschera "Portret damy"

Na blogu: Wyjątkowy portret w EUROPEUM

Siedząca lekko bokiem dama, ubrana w mieniącą się suknię, kieruje swe nieco zagadkowe spojrzenie w stronę widza.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję