Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Hiszpański mistycyzm i nastrój

Hiszpański mistycyzm i nastrój

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
21.03.2019
czwartek
17:30
wstęp wolny
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Dyskusja nad obrazami i nie tylko..." zatytułowany "Hiszpański mistycyzm i nastrój. Nie tylko El Greca, wizja świętego Franciszka z Asyżu".
do przypomnienia ikonografii franciszkańskiej w wydaniu barokowych hiszpańskich mistrzów, stanie się prezentacja dotychczas nieeksponowanego wizerunku świętego z Asyżu, odznaczającego się wysoką klasą artystyczną i przedstawiającego Franciszka podczas modlitwy-roniącego łzy. Wizerunku, który dzisiaj już bez większych wątpliwości można zaliczyć do sztuki hiszpańskiej jej Złotego Wieku-XVII stulecia. Wraz z wybitnym znawcą i badaczem nowożytnego malarstwa Hiszpanii, prof. Andrzejem Witką, niejako „wydobędziemy” to interesujące i rzadkie dzieło z zapomnienia, przy tej okazji poruszając kwestie ikonograficzne oraz osadzając je we właściwym kontekście historyczno-artystycznym. Ponadto – proponując nową atrybucję obrazu, długo uważanego za prawdopodobne dzieło włoskie-autorstwa Guercina (nie bez znaczenia jest także możliwa do zrekonstruowania historia obrazu).

Analizowany, niecodzienny wizerunek świętego Franciszka-ascety z czaszką, ukazany zostanie na tle innych przedstawień „biedaczyny z Asyżu”, zwłaszcza autorstwa El Greca, w którego twórczości nieustannie powracała tematyka franciszkańska (w postaci licznych „natchnień”, wizji czy ekstaz tego świętego, wciąż powtarzanych przez artystę). Obraz krakowski może wypaść szczególnie interesująco w zestawieniu z siedlecką „Wizją św. Franciszka”-uznawaną za dzieło El Greca. Uzupełnieniem tej prezentacji będą inne wyobrażenia franciszkańskie z epoki, poza Hiszpanią popularne także w lombardzkim oraz bolońskim środowisku artystycznym, również pochodzące z pierwszej połowy XVII stulecia i tworzone przez grupę wyróżniających się artystów, nie mniej często niż Hiszpanie-podejmujących tematykę związaną ze św. Franciszkiem z Asyżu i jego działalnością.


Prowadzą:  prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki, Filip Chmielewski;

Zaproszony gość:  ks. prof. dr hab. Andrzej Witko (UP JPII);

Przewidziany jest również udział drugiego zaproszonego gościa, dr hab. Józefa Grabskiego (IRSA, UP JP II).

Prof. dr hab. Andrzej Witko, historyk sztuki, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Katedry Historii Sztuki Nowożytnej tamże; obecnie-dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie i Konserwator Archidiecezjalny. Badacz specjalizujący się w nowożytnej sztuce hiszpańskiej, ponadto-znawca ikonografii chrześcijańskiej i teolog duchowości. Autor publikacji omawiających zagadnienia szczególnie barokowej sztuki hiszpańskiej, w tym: „Cud w Sewilli. Sewilskie malarstwo siedemnastego wieku. Od wizji mistycznych do martwych natur” (2013).

Słowa kluczowe: Dyskusja nad obrazami
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję