Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Feminizm od A do Z. - spektakl

Feminizm od A do Z. - spektakl

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
03.03.2019
niedziela
18:00
wstęp wolny

Feminizm od A do Z. - spektakl

Spektakl ten będzie rekonstrukcją hipotetycznego spotkania przy jednym stoliku kawiarnianym emancypantek sprzed wieku.
W postaci dawnych emancypantek wcielą się dzisiejsze feministki. Jako Anita Augspurg wystąpi Heidi Meinzolt, członkini zarządu najstarszej kobiecej organizacji emancypacyjno-pacyfistycznej, Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Wolności i Pokoju (WILFP); jako Klara Zetkin wystąp Adelheid Schmidt-Thome; jako Maria Dulębianka - Katarzyna Adamczyk, studentka i działaczka ruchu kobiecego, jako Zofia Daszyńska-Golińska - Lana Dadu, przewodniczka i działaczka miejska.

Wszystkie cztery postacie historyczne angażowały się na różny sposób w proces uzyskiwania przez kobiety praw wyborczych. Anita Augspurg (1857-1943) była pierwszą kobietą w Niemczech, która  studiowała prawo. Wraz ze swoją partnerką życiową, Gustawą Heyman, działała na rzecz praw wyborczych kobiet i na rzecz pokoju, wydawała pismo emancypacyjne, prowadziła salon, w którym spotykały się kobiety wyzwolone. Klara Zetkin (1857-1933) była socjalistką i działaczką na rzecz praw kobiet, podobnie jak Zofia Daszyńska-Golińska (1860-1934). Maria Dulębianka (1861-1919) była malarką, partnerką życiową Marii Konopnickiej i liderką ruchu emancypacji kobiet w Galicji.

Kawę do stolika emancypantek sprzed wieku podawać będzie Sławomira Walczewska, współzałożycielka Fundacji Kobiecej eFKa,  filozofka, feministyczna badaczka, publicystka i działaczka.

Spektakl w języku polskim i niemieckim, symultanicznie tłumaczony na j. polski. Wstęp wolny.

Miejsce: Kawiarnia Kultury w Pawilonie Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12.

Wydarzenie jest realizowane w ramach cyklu "Swoboda tajemna"

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję