Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Akademia Bronioznawcy

Falerystyka Legionów Polskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Cykl: Akademia Bronioznawcy
Falerystyka Legionów Polskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
27.06.2024
czwartek
18:00
wstęp wolny
Cykl wykładów "Akademia Bronioznawcy" jest wyjątkową okazją do spotkania z najlepszymi polskimi specjalistami w tej dziedzinie oraz bliższego poznania świata dawnej wojskowości.
Prelekcja o falerystyce Legionów Polskich to opowieść o symbolice patriotycznej i wojskowej, związanej z tradycją walk o niepodległość. Przypadająca w tym roku 110. rocznica wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z Oleandrów jest doskonałym momentem aby przypomnieć to wydarzenie poprzez pryzmat odznak, które towarzyszyły strzelcom w przełomowych momentach naszej historii, w okresie walk Legionów Polskich z rosyjskim zaborcą podczas I wojny światowej. Bo czymże jest Orzeł „Kadrowy”, „Strzelecki” i „Legionowy”, „Blacha Drużyniacka”, „Parasol”, Odznaka „Za Wierną Służbę”, „Krzyż Wytrwałosci”... to symbole przynależności do odradzającego się Wojska Polskiego i najwyższe wyróżnienie dla Strzelca – Legionisty za walkę o niepodległość zniewolonej ojczyzny.

Piotr Wilkosz – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie. Ukończył Wydział Humanistyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Specjalizuje się w historii wojskowości polskiej, badaniach nad historyczną bronią palną oraz falerystyką. Autor i współautor wystaw czasowych realizowanych Muzeum Narodowym w Krakowie, m.in.: „Żandarmeria Wojskowa. W służbie Sił Zbrojnych RP”, „W służbie publicznej - XIX wieczny mundur urzędniczy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”,
„Polska w NATO i Misje Zagraniczne Wojska Polskiego”, „Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej i Czynu Legionowego”, „Sztuka Legionów Polskich”, „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” oraz „1920. Cud Wisły”. Autor katalogów wystaw, not i artykułów w katalogach wystaw i wydawnictwach monograficznych.