{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Akademia Bronioznawcy

Falerystyka Legionów Polskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Cykl: Akademia Bronioznawcy
Falerystyka Legionów Polskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
27.06.2024
czwartek
18:00
wstęp wolny
Cykl wykładów "Akademia Bronioznawcy" jest wyjątkową okazją do spotkania z najlepszymi polskimi specjalistami w tej dziedzinie oraz bliższego poznania świata dawnej wojskowości.
Prelekcja o falerystyce Legionów Polskich to opowieść o symbolice patriotycznej i wojskowej, związanej z tradycją walk o niepodległość. Przypadająca w tym roku 110. rocznica wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z Oleandrów jest doskonałym momentem aby przypomnieć to wydarzenie poprzez pryzmat odznak, które towarzyszyły strzelcom w przełomowych momentach naszej historii, w okresie walk Legionów Polskich z rosyjskim zaborcą podczas I wojny światowej. Bo czymże jest Orzeł „Kadrowy”, „Strzelecki” i „Legionowy”, „Blacha Drużyniacka”, „Parasol”, Odznaka „Za Wierną Służbę”, „Krzyż Wytrwałosci”... to symbole przynależności do odradzającego się Wojska Polskiego i najwyższe wyróżnienie dla Strzelca – Legionisty za walkę o niepodległość zniewolonej ojczyzny.

Piotr Wilkosz – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie. Ukończył Wydział Humanistyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Specjalizuje się w historii wojskowości polskiej, badaniach nad historyczną bronią palną oraz falerystyką. Autor i współautor wystaw czasowych realizowanych Muzeum Narodowym w Krakowie, m.in.: „Żandarmeria Wojskowa. W służbie Sił Zbrojnych RP”, „W służbie publicznej - XIX wieczny mundur urzędniczy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”,
„Polska w NATO i Misje Zagraniczne Wojska Polskiego”, „Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej i Czynu Legionowego”, „Sztuka Legionów Polskich”, „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” oraz „1920. Cud Wisły”. Autor katalogów wystaw, not i artykułów w katalogach wystaw i wydawnictwach monograficznych.

Wydarzenie z cyklu