Elektroniczne oblicza dziennika. Śmierć gatunku?
Clifford Geertz, O gatunkach zmąconych. Nowe konfiguracje myśli społecznej
Pewne prawdy, jak myślę, są oczywiste.
Po pierwsze, że w życiu umysłowym nastąpiło w ostatnich latach niebywałe pomieszanie form gatunkowych i że pomieszanie to nie słabnie.
Blogi jawią się przede wszystkim jako specyficzny sposób komunikacji z otoczeniem, także ze względu na różnorodność językową, ale przede wszystkim jako efekt niejednolitej ewolucji gatunkowej dziennika. Warto więc prześledzić, gdzie w tym przemieszaniu form pisarskich sytuuje się jego elektroniczna forma. Jak ma się jego kondycja w modzie na blogowanie? Jedno jest pewne, współcześnie blogi rodzą więcej pytań, niż dają konkretnych odpowiedzi. To gatunek zmącony. Ocenimy go dopiero w przyszłości…
Prowadzenie: dr Anna Włodarczyk – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Polonistyki UJ, literaturoznawca, dydaktyk, autorka książek: Etyka interpretacji tekstu literackiego. Postmodernizm. Humanizm. Dydaktyka i Styl terapeutyczny w pracy nauczyciela polonisty (Kraków 2007) oraz współredaktor książki Szkice o pograniczach nauki (Kraków 2007). Zajmuje się badaniami przemian współczesnej dydaktyki w kontekście inspiracji filozoficzno-kulturowych, prowadzi interdyscyplinarne badania w zakresie teorii interpretacji tekstów literackich oraz wykorzystania narzędzi technologii informacyjno-medialnych w warsztacie nowoczesnego polonisty.