Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dzienniki kobiet wieku XX – obraz siebie i dokument czasu

Dzienniki kobiet wieku XX – obraz siebie i dokument czasu

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
13.12.2017
środa
18:00
wstęp wolny
Pamiętniki i dzienniki wielkich postaci historycznych cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród czytelników. Historycy podchodzą do nich z równą fascynacją, ale też i dużym dystansem.
Spotkanie poświęcone będzie dziennikom prowadzonym przez dziewczęta i kobiety żyjące na przestrzeni długiego wieku XX. Wśród nich znajdują się zeszyty zapisane przez wychowanki dobrych pensji, jak i młode wiejskie gospodynie, są zapiski hrabianki i dzienniki pielęgniarek w PRL-u. Niektóre osobiste i intymne, ale też pisane na konkursy organizowane przez prasę i instytucje badawcze.

Jak dzienniki kobiet, których nazwiska nie zapisały się w wielkiej historii, czyta dzisiejszy badacz przeszłości? Czego w nich szuka, co znajduje, a z czym nie może sobie poradzić?

Prowadzenie: Marta Kurkowska-Budzan – adiunkt w Instytucie Historii UJ; jej głównymi zainteresowaniami badawczymi są teoria i metodologia historii, historia opowiadana i historia życia oraz wizualne reprezentacje przeszłości. W swojej ostatniej książce, napisanej wspólnie z Marcinem Stasiakiem, pt. Stadion na peryferiach (Universitas, Kraków 2016), przez pryzmat dziejów sportu i skupiając się na doświadczeniu historycznym pokolenia urodzonego tuż po wojnie, przedstawia kulturową historię wsi i miasteczek okresu PRL-u.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję