Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dzieła z kolekcji rodziny Tarnowskich wzbogaciły kolekcję MNK

Dzieła z kolekcji rodziny Tarnowskich wzbogaciły kolekcję MNK

14.11.2012
środa

Dzieła z kolekcji rodziny Tarnowskich wzbogaciły kolekcję MNK

Zakupy były możliwe dzięki staraniom Muzeum o środki w ramach programów operacyjnych Ministra Kultury: „Kolekcje”, priorytety: „Kolekcje muzealne” oraz „Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej”.
Dofinansowanie ze strony MKiDN wyniosło łącznie 426,5 tys. zł.
Depozyty rodziny Tarnowskich, złożone na przechowanie w 1939 r., mają istotne znaczenie dla będącej w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie kolekcji sztuki europejskiej. Wchodzą one w podstawowy zasób dzieł znajdujących się w stałej ekspozycji sztuki europejskiej ze zbiorów krakowskiego Muzeum i weszły do kanonu naukowego historii sztuki. Obrazy te będą odgrywać szczególną rolę również w nowej ekspozycji Muzeum, która zostanie udostępniona publiczności w drugiej połowie 2013 r. w nowo tworzonym w Krakowie Ośrodku Kultury Europejskiej „EUROPEUM” – Oddziale MNK.

Muzeum podjęło starania o pozyskanie na własność reprezentacyjnych, wysokiej klasy dzieł z kolekcji Rodziny Tarnowskich, gdyż bez nich przekaz powstającej ekspozycji byłby niepełny. „Pozyskanie obecnie na polskim rynku sztuki obrazów tej klasy, ugruntowanych już – poprzez stałą ekspozycję i liczne wystawy – w świadomości tak zwykłych odbiorców sztuki, jak znawców przedmiotu, w tym znaczących historyków sztuki, nie jest możliwe, a zatem wykupienie ich od dotychczasowych właścicieli było jedyną i niepowtarzalną okazją. Wszystkie eksponowane w tym czasie obrazy przeszły w naszym Muzeum gruntowną konserwację i znajdują się w bardzo dobrym stanie. Dzięki przyznanej przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego dotacji Muzeum wzbogaci się o pięć obrazów, w tym o znakomity przykład malarstwa tzw. caravaggionistów – „Zaparcie się świętego Piotra” z 1. poł. XVII wieku” – podkreśliła Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wśród zakupionych dzieł znalazły się:
„Zaparcie się św. Piotra”, Dirk van Baburen, (Szkoła Holenderska), I poł. XVII wieku (olej, płótno naklejone na deskę, 87x105 cm)
„Walka koguta z kotem”, Jacob (Jacomo) Victors, (Szkoła Holenderska) 1674 (olej, płótno, 90x71,5 cm)
„Śmierć Safiry”, Krąg Ambrosiusa Franckena I, Antwerpia (Szkoła flamandzka), około 1600 (olej, deska, 48x65 cm)
„Osty i motyle”, Otto Marseus van Schrieck (Szkoła Holenderska), lata 60. XVII wieku, (olej, deska, 42,8 x 37cm)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego