Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zagadkowy portret księcia Franciszka Medyceusza

Zagadkowy portret księcia Franciszka Medyceusza

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
23.02.2017
czwartek
17:30
wstęp wolny
Tematem spotkania będzie barokowy wizerunek dworski o wyjątkowej klasie artystycznej, przedstawiający księcia Franciszka Medyceusza (1614-1634) - jednego z członków słynnego florenckiego rodu panującego w Toskanii, zmarłego w czasie wydarzeń wojny trzydziestoletniej.
Francesco de MediciElegancki portret młodzieńca niegdyś zdobił zbiory hrabiów Tarnowskich z Dzikowa, by następnie stać się wieloletnim depozytem w MNK; obecnie prezentowany jest w Ośrodku Kultury Europejskiej - EUROPEUM w dawnym Spichlerzu przy pl. Sikorskiego 6.

W związku z analizą tego rzadkiego dworskiego portretu, przypomniana zostanie XV oraz XVI-wieczna ikonografia rodu Medyceuszy, w wykonaniu sławnych artystów Odrodzenia (prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki).

Następnie, przyjrzymy się wizerunkom XVII-wiecznych przedstawicieli rodu, tworzonym głównie przez nadwornego artystę Medicich - pochodzącego z Flandrii Justusa (Joosta) Sustermansa, w związku z utrzymującą się, dawną atrybucją tytułowego portretu właśnie temu malarzowi, oraz tradycyjnym już wiązaniem go z malarstwem północnoeuropejskim (Filip Chmielewski, MNK).

W dalszej części spotkania, dokonamy analizy wizerunku księcia, z uwzględnieniem już istniejącego stanu badań, jak i nowych możliwości atrybucyjnych. Jednocześnie, odsłonimy prawdopodobne oddziaływania artystyczne i wpływy na autora rozpatrywanego obrazu.

Wreszcie, na koniec spotkania, przybliżymy - cytując dr Jacka Żukowskiego z Zamku Królewskiego w Warszawie - jego odczytanie florenckiego wizerunku pod względem kostiumologicznym. Wówczas, zagadkowy portret księcia Medyceusza odkryty zostanie na nowo.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję