Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dar dla Gabinetu Numizmatycznego

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Dar dla Gabinetu Numizmatycznego

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
21.12.2016
środa
Warszawskie Centrum Numizmatyczne przekazało w darze dla Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie, niezwykle cenną i piękną monetę.
Jest nią denar króla Henryka II (1002-1014) i Matyldy (? – † 1011), najwybitniejszej ksieni cesarskiego klasztoru w Essen, wnuczki cesarza Ottona I (912-973). Powstał on najprawdopodobniej w efekcie krótkiej i nielicznej emisji, która mogła mieć miejsce pomiędzy 1002 a 1011 rokiem.

Jest to jedyny zachowany egzemplarz tej monety. Na jej awersie umieszczono antykizujące przedstawienie władcy, z odkrytą głowa i płaszczem zapiętym na ramieniu, a na stronie rewersu znajdujemy inskrypcję MAHTHILDA ABBATISSA ASNIDENSI (Matylda kseni [klasztoru] w Essen).

Ten znakomitej klasy obiekt, dzięki tej wspaniałej darowiźnie, jest obecnie najcenniejszą monetą reprezentującą mennictwo zachodnioeuropejski wczesnego średniowiecza, w naszym zbiorze.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję