Czy rok 1989 był przełomem w polskiej sztuce i życiu artystycznym?
20 stycznia 2022 r., godz. 18.00
Sala AV, Gmach Główny MNK
Jaki wpływ na sztukę miała transformacja ustrojowa przełomu lat 80. i 90.? Jak zmieniały się system organizacji życia artystycznego, rynek sztuki, krytyka artystyczna – i sama sztuka? Zapraszamy na dyskusję wokół książki dr. Jakuba Banasiaka Proteuszowe czasy. Rozpad państwowego systemu sztuki 1982–1993.
Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Murzyn.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”
Debata odbędzie się w Sali AV w Gmachu Głównym. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 ( Centrum Informacji i Rezerwacji czynne w dni powszednie od 9:00 do 16:00). Zapraszamy również na transmisję debaty na naszym profilu na Facebooku.
W rozmowie wezmą udział:
prof. dr hab. Andrzej Szczerski, historyk i krytyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego
w Krakowie, wykładowca i kierownik muzealniczych studiów kuratorskich (2005–2011) w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta zagranicznych uczelni i instytutów badawczych, m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, Zentralinstitut für Kunstgeschichte w Monachium, Universita per Stanieri w Perugii. Laureat Nagrody Miasta Krakowa (1996), Nagród Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego”.
dr Jakub Banasiak, historyk i krytyk sztuki, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Redaktor naczelny rocznika naukowego „Miejsce" oraz magazynu krytyczno-artystycznego „Szum". Autor licznych tekstów i kilku książek. Ostatnio opublikował wywiad-rzekę z Wilhelmem Sasnalem 15 stuleci (2017) oraz, w serii Nowe Historie Sztuki, Proteuszowe czasy. Rozpad państwowego systemu sztuki 1982–1993. Stan wojenny, druga odwilż, transformacja ustrojowa (2020).
dr hab. prof. UP Łukasz Murzyn, artysta intermedialny i niezależny kurator artystyczny. Autor tekstów o sztuce współczesnej. Wykładowca i dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Twórca wideo instalacji, obiektów i performance. Eksperymentuje z kontekstem sztuki, interesuje się problemami dziedzictwa oraz kryzysu cywilizacyjnego i kulturowego. Animator projektów sprzyjających dialogowi w obszarze kultury.