Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Czy naprawdę byliśmy przedmurzem Europy?

Czy naprawdę byliśmy przedmurzem Europy?

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
16.07.2015
czwartek
18:00
wstęp wolny
NA BLOGU: Urok Orientu z krakowskiego kościoła

Nowy katalog zbiorów MNK

Polska Jagiellonów i Imperium Osmańskie w dobie renesansu. Celem wykładu jest ukazanie złożoności stosunków polsko-tureckich, w których wojny zajmowały zaskakująco mało miejsca.

Wykład prof. Dariusza Kołodziejczyka towarzyszący wystawie "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".

W wiekach XV i XVI Jagiellonowie i Osmanowie mieli nierzadko wspólne interesy i wspólnych wrogów, a nawet w XVII wieku wojny Rzeczypospolitej ze Szwecją i Rosją trwały dłużej niż wojny z Turcją. Na negatywny obraz Turka w polskiej tradycji, literaturze i sztuce silnie wpłynęła natomiast propaganda kontrreformacji, a w XIX wieku jego utrwaleniu służyły realia życia pod zaborami i względy cenzuralne. Tymczasem w źródłach z epoki renesansu znajdujemy nierzadko frapujące dowody bliskości i wzajemnej znajomości kultury i religii strony przeciwnej, widocznej w korespondencji między Krakowem i Stambułem.

Dariusz Kołodziejczyk - profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historii PAN, dyrektor Instytutu Historycznego UW. Autor książek z zakresu historii Imperium Osmańskiego i Chanatu Krymskiego, jak również dziejów dawnych imperiów na tle porównawczym oraz stosunków między chrześcijańską Europą a krajami islamu.

Miejsce: sala audiowizualna U Samurajów, Gmach Główny MNK.

ZOBACZ INNE WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM

NA BLOGU: Urok Orientu z krakowskiego kościoła

Nowy katalog zbiorów MNK

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję