Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Cracow Gallery Weekend w MNK

Cracow Gallery Weekend w MNK

fot. Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Muzeum Narodowe w Krakowie, pracownia fotograficzna MNK

Cracow Gallery Weekend w MNK

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
23.04.2016
sobota
14:30 - 17:30
wstęp wolny
W ramach Cracow Gallery Weekend Krakers zapraszamy na spotkanie z ekspertami oraz dyskusję "Potencjał środowisk twórczych Krakowa - kolektywy, ugrupowania twórcze, generacje artystów i zjawiska artystyczne".

Czy w zglobalizowanym świecie uzasadnione jest budowanie lokalnych opowieści związanych ze sztuką? Co stanowi o wyjątkowości twórców związanych z Krakowem i jak odnoszą się oni do szczególnej tożsamości miasta? W jaki sposób przeszłość łączy się z teraźniejszością? Jaką rolę w procesie formowania się tego rodzaju narracji pełnią instytucje kultury, festiwale oraz uczelnie artystyczne? Jaka jest kondycja krakowskich środowisk twórczych oraz, co najważniejsze, jaka jest ich przyszłość?

Odpowiedzi na powyższe pytania zostaną udzielone podczas otwartego spotkania w Muzeum Narodowym w Krakowie przez pracowników naukowych oraz ekspertów zajmujących się kulturą i sztuką. Swój udział zapowiedzieli: Anna Baranowa (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Szymański (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Wrocławski), Anna Nacher (Instytut Sztuk Audiowizualnych, Uniwersytet Jagielloński), Bernadeta Stano (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie).


PLAN WYSTĄPIEŃ:

  • 14.30 – dr Bernadeta Stano (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) – "Grupa 5-ciu zwana Nowohucką (1956–1962). Mity założycielskie i współczesna recepcja dorobku Janusza Tarabuły, Danuty Urbanowicz, Witolda Urbanowicza, Juliana Jończyka i Jerzego Wrońskiego"

  • 15.15 – dr Wojciech Szymański (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Wrocławski) – "Roczniki osiemdziesiąte: ramowanie instytucji"

  • 16.00 – mgr Anna Baranowa (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Jagielloński) – "Sztuka protestu i partycypacji. Od Kolektywu Modraszek do Niedzielnych"

  • 16.45 – dr Anna Nacher (Instytut Sztuk Audiowizualnych, Uniwersytet Jagielloński) – "Sztuka w służbie krakowskich rojów: katalizator społecznej energii"

Cracow Gallery Weekend Krakers to odbywający się od pięciu lat projekt, promujący sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa. Przez ten czas, jego – stworzona na podstawie innych tego typu wydarzeń z całego świata – forma, osiągnęła nową, zupełnie indywidualną jakość, skierowaną przede wszystkim na odkrywanie i pobudzanie rozwoju współczesnego rynku sztuki. W tym celu w ramach Krakersa podejmowana jest współpraca nie tylko z największymi galeriami, ale także niezależnymi ośrodkami działalności artystycznej, sprzeciwiając się propagowaniu stereotypu konserwatywnego estetycznie Krakowa.

Więcej o Cracow Gallery Weekend Krakers >>
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję