Chorągiew nagrobna Jana Skargi Powęskiego
W badaniach nad dawną bronią cennym źródłem wiedzy mogą być źródła ikonograficzne, przede wszystkim malarstwo, grafika ale także dzieła rzeźbiarskie w postaci pomników czy nagrobków. Wykład poświęcony będzie nietypowemu obiektowi jakim jest chorągiew nagrobna z połowy wieku XVII, znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Czy może ona służyć jako wiarygodne źródło ikonograficzne? Na jakie pułapki i błędy może narażony być badacz dawnej husarii próbujący analizować dawne wizerunki związane z polską wojskowością.
Prowadzenie: Michał Dziewulski - kustosz Kolekcji Militariów Muzeum Narodowego w Krakowie, prezes oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. W swoich zainteresowaniach skupia się przede wszystkim na broni białej polskiej i orientalnej oraz ikonografii dawnego uzbrojenia od XVI–XVIII w.
Miejsce: sala audiowizualna "U Samurajów" w Gmachu Głównym MNK, parter
Cykl wykładów "Akademia Bronioznawcy" jest wyjątkową okazją do spotkania z najlepszymi polskimi specjalistami w tej dziedzinie oraz bliższego poznania świata dawnej wojskowości.