{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Cenny depozyt potomków Emeryka Hutten-Czapskiego dla MNK

Cenny depozyt potomków Emeryka Hutten-Czapskiego dla MNK

11.10.2012
czwartek

Cenny depozyt potomków Emeryka Hutten-Czapskiego dla MNK

Izabella Godlewska de Aranda, prawnuczka Emeryka Hutten-Czapskiego przekazała w depozyt do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie odznaczenia, odznaki oraz dokumenty potwierdzające ich nadanie należące do rodziny Hutten-Czapskich, stanowiące cenną pamiątkę po tej niezwykle zasłużonej dla kultury polskiej rodzinie.
Izabella Godlewska de Aranda, prawnuczka Emeryka Hutten-Czapskiego przekazała w depozyt do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie odznaczenia, odznaki oraz dokumenty potwierdzające ich nadania należące do rodziny Hutten-Czapskich stanowią cenną pamiątkę po tej niezwykle zasłużonej dla kultury polskiej rodzinie.

Wśród przekazanych odznaczeń i odznak znajdują się dekoracje państwowe Rzeczpospolitej Polskiej z okresu XX-lecia międzywojennego jaki i czasów II wojny światowej. Jednym z najcenniejszych jest gwiazda Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Obok gwiazdy w zbiorze znajduje się m.in. Krzyż Walecznych, Złote Krzyże Zasługi oraz marokański Order Ouissam Alaouite.

Obok odznaczeń polskich przekazane zostały niezwykłej urody i misternego wykonania jubilerskiego Odznaki Zakonu Maltańskiego oraz Konstantyński Order św. Jerzego.

Od czerwca 2013 roku przekazana kolekcja będzie eksponowana w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, miejscu realizacji projektu „Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie”, który obejmuje remont zabytkowego XIX-wiecznego Pałacyku Czapskich i rewitalizację otaczającego go ogrodu. W tym mieszczącym się w centrum Krakowa Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (ul. Piłsudskiego 10–12) przechowywana jest bezcenna, najlepsza na świecie kolekcja polskich monet, medali i banknotów, której trzonem jest zbiór podarowany przez spadkobierców hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego.

Do 2 grudnia 2012 roku w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka można było podziwiać „Rarytasy numizmatyczne ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”.

Wystawa stanowi zapowiedź otwarcia w czerwcu 2013 roku nowej stałej ekspozycji w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Większość prezentowanych obiektów pochodzi z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego, uznawanej powszechnie za najlepszy na świecie zbiór polskich numizmatów. Wśród nich znajdują się rzadkie monety i medale od średniowiecza po wiek XVIII, w tym denary Bolesława Chrobrego, brakteat z hebrajskimi napisami z czasów Mieszka III, grosz krakowski Kazimierza Wielkiego, medale z portretami Jagiellonów i siedmiodukatowa donatywa gdańska Stefana Batorego. Na szczególną uwagę zasługują monety i medale z okresu panowania Wazów, m.in. talar medalowy w złocie Zygmunta III Wazy, dziesięciodukatowa donatywa gdańska Władysława IV (1635), medal na pamiątkę zwycięstwa smoleńskiego oraz traktatów ze Szwecją i Turcją (1636), medal z widokiem Gdańska (1642), medal upamiętniający zajęcie Kijowa (1651), a także medal z okazji pokoju w Oliwie (1660). Centralnym elementem ekspozycji jest słynna studukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 roku w Bydgoszczy. Dodatkową atrakcją jest najnowszy dar Lecha Kokocińskiego, srebrny naszyjnik ze skarbu odkrytego w Wielkopolsce w 1894 roku, po raz pierwszy pokazywany szerszej publiczności.

Wystawie towarzyszy album „100 rarytasów numizmatycznych w Muzeum Narodowym w Krakowie”, który ukazuje w atrakcyjnej szacie graficznej najcenniejsze polskie i związane z Polską monety, medale i pieniądze papierowe należące do liczącej ponad 100 tysięcy obiektów kolekcji Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie.