{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Cenna pamiątka polskiej wojskowości w Gmachu Głównym Muzeum

Cenna pamiątka polskiej wojskowości w Gmachu Głównym Muzeum

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
01.07.2014
wtorek

Cenna pamiątka polskiej wojskowości w Gmachu Głównym Muzeum

W przestrzeni Galerii "Broń i Barwa w Polsce" w Gmachu Głównym Muzeum można zobaczyć tablicę upamiętniająca Jacka Winklera - patrona bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni w Afganistanie.

Uroczyste przekazanie tablicy Muzeum Narodowemu w Krakowie odbyło się 1 lipca 2014.

Senator Bogdan Klich dziękując Dyrekcji i pracownikom Muzeum za rozbudowę kolekcji militariów nazwał tablicę "relikwią", w której skupiają się trzy idee. - Pierwszą z nich jest przypomnienie nazwiska wielkiego polskiego patrioty Jacka Winklera. Drugą ideą jest łączność między dawnym wojskiem polskim zaangażowanym w latach 80. XX wieku w wojnę w Afganistanie, a dzisiejszym. Trzecia idea wiąże się z miejscem – ośrodkiem najważniejszych spotkań w pobliżu tablicy, od którego liczyło się odległości do baz, w których prowadzone były działania wojskowe – powiedział senator Klich.

- Muzeum Narodowe w Krakowie utworzone zostało jeszcze w czasach zaborów i ówcześni Polacy zbierali pamiątki po wielkich Polakach. Myślę, że ta tablica jest jedną z takich pamiątek po wielkich Polakach – powiedziała Zofia Gołubiew, Dyrektor MNK przyjmując dar.

Jacek Winkler, wytrawny alpinista, w 1982 roku był współorganizatorem umieszczenia flagi polskiej z napisem "Solidarność" na najwyższym szczycie Europy – Mont Blanc. W latach osiemdziesiątych dwukrotnie przebywał w Afganistanie, gdzie jako Adam Khan wspólnie z afgańskimi bojownikami oddziału Ahmada Szah Masuda walczył przeciw okupacyjnym wojskom Armii Radzieckiej. Wydawał wówczas Biuletyn Afgański informujący w języku polskim o prawdziwych celach walki Afgańczyków z radziecką inwazją.

Nadanie bazie wojskowej w Ghazni w 2008 roku imienia polskiego i afgańskiego patrioty podkreślało związki łączące oba kraje.