Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Buk i ojczyzna. Skąd się biorą granice na mapie

Buk i ojczyzna. Skąd się biorą granice na mapie

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
14.12.2017
czwartek
18:00 - 18:30
wstęp wolny
Mapy służą nie tylko do orientacji w przestrzeni. Czasami stają się argumentem w politycznych sporach, symbolem albo fetyszem. Czy geografia jest jeszcze wówczas nauką? Wykład dotyczył będzie udziału nauk geograficznych w kształtowaniu granic politycznych Europy Środkowo-Wschodniej po I wojnie światowej.
Prowadzenie: dr hab. Maciej Górny - historyk, stopień naukowy doktora uzyskał w 2006 na podstawie rozprawy pt. "Marksistowskie nauki historyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej wobec tradycji narodowych historiografii XIX wieku (niemieckiej, polskiej, czeskiej i słowackiej)". Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2015 w Instytucie Historii PAN na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. "Wielka wojna profesorów. Nauki o człowieku (1912-1923)". Pracuje w Zakładzie Historii Idei i Dziejów Inteligencji w XIX-XX wieku w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się: historią historiografii, historią Europy Środkowo-Wschodniej, badaniem stereotypów oraz stosunkami polsko-niemieckimi w okresie XIX-XXI wieku. Od 2015 roku jest redaktorem naczelnym Acta Poloniae Historica.

Miejsce: Sala audiowizualna „U Samurajów”, Gmach Główny MNK
Słowa kluczowe: #dziedzictwo, mapy, Maciej Górny