Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Budynek dawnego hotelu Cracovia dla MNK

Hotel Cracovia, fot. Zygmunt Put / Wikimedia Commons

Budynek dawnego hotelu Cracovia dla MNK

Modernistyczny budynek dawnego hotelu "Cracovia" stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Uroczyste podpisanie umowy kupna budynku mieszczącego się w Krakowie przy ul. Focha, wraz z działką, na której jest on usytuowany odbyło się 29 grudnia o godz. 12.30 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
Umowę podpisali: dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej oraz przedstawiciel spółki Echo Investment - dyrektor zarządzający Mikołaj Martynuska, w obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

W częściowo wpisanej do rejestru zabytków "Cracovii" Muzeum Narodowe w Krakowie chciałoby w przyszłości otworzyć galerię designu i architektury. Pomiędzy budynkiem dawnego hotelu i Gmachem Głównym MNK powstanie nowa przestrzeń publiczna.

Najwyższej klasy przykład powojennego modernizmu

Modernistyczny budynek dawnego hotelu "Cracovia" powstawał w latach 1959-65. Zaprojektował go uznany architekt polski XX wieku Witold Cęckiewicz, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dowodem na znaczenie budynku jest wpisanie jego części do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w roku 2016. Pozostałe części budynku mają także wysoką wartość dla historii architektury jako najwyższej klasy przykład powojennego modernizmu, traktowanego dziś przez historyków architektury, konserwatorów i architektów jako istotny fragment dziedzictwa kulturowego XX wieku, w tym przede wszystkim historii architektury polskiej tego czasu. W ostatnich kilku latach wokół potrzeby zachowania zabytkowej substancji hotelu "Cracovia" toczyła się publiczna debata, w której wiele autorytetów w dziedzinie historii architektury i konserwacji podkreślało wartość zabytkową hotelu i konieczność jego zachowania, jako wybitnego przykładu architektury modernistycznej nie tylko w Krakowie, ale również w skali ogólnopolskiej.

Dawny hotel "Cracovia” stanowi ponadto kompleks modernistycznej architektury wraz ze znajdującym się tuż obok kinem "Kijów", także projektu Witolda Cęckiewicza, wybudowanym w latach 1960-65, z którym połączony jest nadziemnym przejściem. Wspólnie stanowią architektoniczną całość o niekwestionowanej wartości zabytkowej, w skali Krakowa będąc unikalnym przykładem modernistycznego kompleksu budynków publicznych. Należy także podkreślić, że lokalizacja nadaje im szczególnie ważny charakter w pejzażu architektonicznym miasta: znajdują się przy reprezentacyjnej Alei Trzech Wieszczów, w jej centralnym fragmencie, stanowiąc dopełnienie kompleksu monumentalnych gmachów, pełniących funkcje  kulturalne i edukacyjne (m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe w Krakowie).

Plany utworzenia "forum kultury"

Kontekst urbanistyczny ma fundamentalną wartość dla szczególnego znaczenia dawnego hotelu "Cracovia". Budynek jest położony na osi Stare Miasto – Kopiec Kościuszki, znajdującej się pod ochroną konserwatorską. To perspektywa o kluczowym znaczeniu dla symboliki miasta jako pomnika kultury narodowej. Ponadto działka, na której stoi dawny hotel "Cracovia", jest częścią placu pomiędzy tymże hotelem a Muzeum Narodowym w Krakowie. Plac powstał w wyniku poszerzenia granic Krakowa w 1910 roku i według ówczesnych planów miał stać się monumentalnym i reprezentacyjnym forum miejskim, połączonym z sąsiednimi Błoniami, z widokiem na kopiec Kościuszki. Pozyskanie dawnego hotelu "Cracovia" i działki, na której stoi, pozwoliłoby powrócić do tych planów i stworzyć w Krakowie nowe "forum kultury", flankowane przez gmachy Muzeum Narodowego w Krakowie, które to forum stałoby się nowym centrum życia kulturalnego Krakowa - powiedział Andrzej Szczerski - wicedyrektor ds. naukowych MNK.

Propozycja Muzeum Narodowego wpisała się w nową strategię biznesową spółki, jak również w szeroki plan działań prospołecznych prowadzonych przez Echo Investment i grupę Griffin Real Estate – powiedział Mikołaj Martynuska, dyrektor zarządzający w Echo Investment. – Strategia Echo opiera się na szybkiej rotacji kapitału i zakłada realizację inwestycji o dużej skali. Zainwestowanie środków uzyskanych z odstąpienia Cracovii w inne projekty będzie dla nas znacznie bardziej efektywne. Nie mniej ważną przyczyną decyzji o sprzedaży obiektu jest cel, na jaki zostanie on przeznaczony. Umożliwienie Muzeum Narodowemu zorganizowania tutaj galerii designu i architektury traktujemy jako nasz wkład w rozwój Krakowa i kultury narodowej. To również kolejny dowód wrażliwości Echo na projekty krzewienia sztuki i kultury oraz ratowania zabytków.

Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment powiedział: Jako deweloper tworzymy miejsca, w których ludzie chcą przebywać, miejsca do mieszkania, pracy i rozrywki, ale również miejsca inspirujące, sprzyjające edukacji i rozwojowi. Choć Cracovia przestaje być naszym projektem, to cieszę się, że wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się wypracować wariant, który pozwoli budynkowi odzyskać dawną świetność.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję