Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

„Braciszku mój kochany, ściskam Cię i do serca przytulam. - wykład

BN, sygn. G.104/Sz.6, Johann Höfelich, Portret Konstantego Czartoryskiego, BCzatr., rkps 6994 t. 2, Henri Lasserre, Fotografia Adama Jerzego Czartoryskiego.

„Braciszku mój kochany, ściskam Cię i do serca przytulam. - wykład

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
14.04.2023
piątek
16:30
wstęp wolny

Temat: „Braciszku mój kochany, ściskam Cię i do serca przytulam. Adam Jerzy i Konstanty Adam Czartoryscy w świetle wzajemnej korespondencji z lat 1830 – 1860”

Abstrakt:

Czuła i szczera wymiana uprzejmości potwierdzająca głębokie przywiązanie to jedna z wielu kwestii, jaka nasuwa się po lekturze wzajemnej korespondencji braci Adama i Konstantego Czartoryskich. „Czarne i białe źródła szczęścia - jak określiła ich matka - księżna Izabela, wyraźnie różnili się nie tylko wyglądem, ale i charakterem. Różne były także ich życiowe losy. Podczas gdy w latach 30. XIX w. starszy – Adam, zmuszony do emigracji, osiadł w Paryżu, młodszy – Konstanty zakończywszy służbę wojskową, z własnego wyboru zamieszkał we Wiedniu. Obaj założyli własne rodziny dając początek nowym gałęziom rodu Czartoryskich: starszej – paryskiej i młodszej – wiedeńskiej. Pierwszy z nich, rozwijając stronnictwo Hotelu Lambert, w pełni oddawał się działalności dyplomatycznej na rzecz zniewolonej ojczyzny. Drugi spokojne życie poświęcił swoim pasjom: muzyce, teatrowi i kolekcjonerstwu. Czy oznaczało to jednak, że los Rzeczpospolitej był już wówczas Konstantemu zupełnie obojętny?  Czy oznaczało to odcięcie się Konstantego od wspólnych spraw rodzinno-majątkowych? Odpowiedz na te i wiele innych pytań, przynosi analiza wzajemnej korespondencji obu braci, którzy – jak określił to Tadeusz Stecki, byli ostatnimi świecznikami narodu z karty europejskiej wykreślonego.

Autor: Dr Iwona Długoń

WSTĘP WOLNY

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję