Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Boże Narodzenie w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku

Boże Narodzenie w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
18.12.2007
wtorek

Boże Narodzenie w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprosiło widzów w okresie Świąt Bożego Narodzenia na kolejną odsłonę „Galerii Żywej” w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Ten szczególny, świąteczny okres uświetni ł pokaz obrazu Jacka Malczewskiego, „Jasełka”, specjalnie na tę okazję wypożyczony od Pani Grażyny Kulczyk.
Namalowane przez Jacka Malczewskiego w 1888 roku „Jasełka”, znane również pod tytułami „Pokłon Pasterzy” lub „Szopka”, to monumentalna kompozycja przedstawiająca tradycyjny staropolski obyczaj, jakim były widowiska oparte na wydarzeniach związanych z narodzeniem Jezusa w Betlejem.

Leżącemu w sianie na deskach przypominających żłobek Dzieciątku hołd składa grupa mężczyzn i chłopców. Są to zarówno pasterze, jak i przedstawiciele różnych stanów, a wśród nich uczestnicy walk o wyzwolenie Ojczyzny. Obserwują Dzieciątko z pokorą i pobożnością, ale i z zainteresowaniem i czułością. Uwagę zwracają ich ludowe stroje, nie tylko ożywiające kolorystycznie kompozycję, ale wpisującą ją również w typowe dla modernizmu neoromantyczne zainteresowanie ludowością i folklorem.

Realistyczna charakterystyka postaci i wnętrza, w połączeniu z panującą atmosferą skupienia a nawet smutku, zbliżają obraz do malowanego w tym okresie, tj. w latach 1877-1895 przez Jacka Malczewskiego cyklu syberyjskiego. W takim kontekście Jasełka nabierają wymowy nie tylko religijnej, ale również patriotycznej – a przez to symbolicznej.

Bożonarodzeniowy pokaz obrazu Jacka Malczewskiego był równocześnie zapowiedzią wystawy, zaplanowanej na jesień 2008 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie, na której . prezentujemy znaczną część kolekcji sztuki stworzonej przez Grażynę Kulczyk. Jej pokaz premierowy miał miejsce w 2007 roku w Starym Browarze w Poznaniu. W Krakowie dzieła, między innymi Jacka Malczewskiego, Franciszka Żmurki, Juliana Fałata, Brunona Schulza, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Tadeusza Brzozowskiego, Romana Opałki, Igora Mitoraja, Katarzyny Kozyry, Doroty Nieznalskiej, a także Andy Warhola czy Caio Reiswitza, zostały włączone w przestrzeń Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.

Urszula Kozakowska-Zaucha