Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Bliskie spotkania ze sztuką - Matejko

Bliskie spotkania ze sztuką - Matejko

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
22.11.2023
środa
18:00 - 19:30
bilety
Zapraszamy do udziału w spotkaniach warsztatowych prowadzonych metodą narracyjną.
Jeśli chcesz w otoczeniu oryginalnych dzieł sztuki:
●             nauczyć się uważnego słuchania drugiej osoby
●             poznać lepiej emocje swoje i twojego rozmówcy
●             tworzyć empatyczne relacje z innymi

to sesje narracyjne w Muzeum pomogą w zdobyciu tych umiejętności.

Metoda narracyjna została opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Columbia. Pierwotnie służyła klinicystom w doskonaleniu swoich relacji z pacjentami oraz współpracownikami. Obecnie jest również stosowana w muzeach na świecie jako narzędzie do interpretacji sztuki pomagające osobom uczestniczącym w zajęciach muzealnych zarówno w ich pracy zawodowej, jak i rozwoju osobistym.

Jak wygląda spotkanie
W czasie sesji narracyjnej odbywającej się na wystawie „Matejko. Malarz i historia”. będziemy pracować w grupie z jednym wybranym dziełem związanym z twórczością Matejki. Zajęcia trwają 90 min. Są prowadzone przez doświadczonych specjalistów w pracy metodą narracyjną: Mateusza K. Potońca i Huberta Syzdka.

Korzystając ze zdobyczy świata nauki tworzymy w Muzeum Narodowym w Krakowie bezpieczną i przyjazną przestrzeń aby poznawać i rozwijać nowe umiejętności. Sesje narracyjne są okazją do osobistego i wspólnego kontaktu z dziełami sztuki, w którym doświadcza się różnych aspektów emocjonalności i relacyjności. Właściwym celem pracy w obrębie sesji jest uważne przeżycie i twórcza eksploracja własnej relacji z dziełem sztuki oraz, pośrednio, relacji z sobą i innymi członkami grupy. Dzięki temu osoby uczestniczące w spotkaniu rozwijają umiejętność uważnego słuchania i otwartego odpowiadania na nierzadko skomplikowane opowieści, z jakimi spotykają się w codziennym życiu osobistym i zawodowym.

Prosimy o zapoznanie z Zasadami udziału w warsztatach.
Udział w sesjach narracyjnych jest równoznaczny z akceptacją zasad.

Spotkanie kierujemy do osób dorosłych

Miejsce: Gmach Główny, Al. 3 Maja 1, wystawa: „Matejko. Malarz i historia”

bilet:
20 zł./ os., można zakupić on-line: bilety (sprzedaż od 16.11.23)

Zbiórka: Punkt Informacyjny w holu głównym na parterze

Koordynacja: Anna Orzeł (Dział Edukacji MNK), aorzel@mnk.pl

Prowadzenie:

Hubert Syzdek - lekarz, filozof, nauczyciel akademicki w Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM, afiliowany przy Katedrze Humanistyki Medycznej i Etyki Uniwersytetu Columbia lider grup narracyjnych, obecnie w trakcie szkolenia balintowskiego. Współkoordynator projektu Laboratorium Humanistyki Zdrowia. Współredaktor naukowy polskiej edycji monografii „Medycyna narracyjna. Teoria i praktyka". Jego zainteresowania badawcze obejmują psychoanalizę, studia o tożsamościach oraz filozofię medycyny i psychiatrii. Pianista-amator.

Mateusz K. Potoniec - antropolog medycyny związany z wydawnictwem Medycyna Praktyczna, współpracownik Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM, student w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, afiliowany przy Katedrze Humanistyki Medycznej i Etyki Uniwersytetu Columbia lider grup narracyjnych, obecnie w trakcie szkolenia balintowskiego. Współkoordynator projektu Laboratorium Humanistyki Zdrowia. Współredaktor naukowy polskiej edycji monografii „Medycyna narracyjna. Teoria i praktyka". Jego zainteresowania badawcze ogniskują się w punktach przecięcia teorii literatury, antropologii, psychoanalizy i humanistyki zdrowia. Fotograf-amator.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję