{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Bal w Hôtel Lambert spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia

Bal w Hôtel Lambert spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
16.06.2023
piątek
21:00
bilety

W zbiorach Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Książąt Czartoryskich zachowała się niewielka akwarela autorstwa Teofila Kwiatkowskiego (1809-1891), artysty malarza związanego z emigracyjnym kręgiem Hôtel Lambert, przypominająca bale charytatywne organizowane przez Czartoryskich i koncerty, jakie Fryderyk Chopin dawał w ich paryskiej siedzibie, słynąc między innymi z improwizacji na temat Śpiewów historycznych poety - emigranta, Juliana Ursyna Niemcewicza. Dramatis personae patriotycznego spektaklu namalowanego przez Kwiatkowskiego to książęta Czartoryscy: Adam Jerzy, Iza i Jan Działyńscy, Władysław wraz z żoną Marią Amparo, Anna z Sapiehów, Maria z Grocholskich. Ich podobizny, przedmioty codziennego użytku, stroje i meble, zachowane do dzisiaj, można oglądać w Klasztorku  Muzeum Książąt Czartoryskich obok akwareli Kwiatkowskiego, będącej  inspiracją widowiska muzycznego pod takim  samym tytułem. 

Bal w Hôtel Lambert - spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza ilustruje bal na salonach paryskich w I połowie XIX w. i nawiązuje do akwareli Teofila Kwiatkowskiego Bal w Hôtel Lambert w Paryżu - Polonez Chopina.

Na zorganizowanym przez środowisko emigracji polskiej w Paryżu uroczystym balu goście bawią się do muzyki z pierwszej połowy XIX w. Tańczą modne wówczas walce, ekosezy, kontredans, gawoty. Wśród salonowych tańców europejskich nie brak polskich akcentów – szczególnie różnych form mazurków oraz cracovienne. Taneczne szaleństwo przerywa pojawienie się postaci – zjaw w strojach historycznych.


Koncepcja merytoryczna spektaklu oraz komentarz: Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum Książąt Czartoryskich, MNK
Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
Choreogafia:   Romana Agnel, Leszek Rembowski
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Występują: Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz artyści gościnni

 

Bilety wstępu dostępne od 5.06.2023 r. w sprzedaży online https://bilety.mnk.pl/
oraz w kasie biletowej Muzeum Książąt Czartoryskich

Cena: 60 zł (ilość miejsc ograniczona)

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.