Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Podobizna Heleny Modrzejewskiej w roli Kamili, Dama Kameliowa.

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Arystokratka sceny

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
26.10.2017
czwartek
18:00
wstęp wolny
Imieniny Madame (w Salonie Modrzejewskiej, ul. Sienna 5, a także innych miejscach), na których, z bezinteresownym udziałem wielu wybitnych artystów, prezentowane są coraz to nowe materiały dotyczące Artystki, co powoduje, iż jest to konwencja sympozjonów naukowo-artystycznych.
Opracowany został wirtualny szlak krakowski Modrzejewskiej, a także jedyny w swoim rodzaju Wirtualny Salon Madame, jej nowy biogram, sylwetka dla W biografii Heleny Modrzejewskiej pojawiają się często nazwiska wielkich rodów arystokratycznych: Sanguszków, Potockich, Poniatowskich, Czartoryskich, Radziwiłłów etc. W Ameryce Modjeska tytułowana była Countess, co za złe jej miała polska prasa. Jak faktycznie układały się te relacje, jakie były poglądy samej Artystki w tej kwestii? - spróbujmy to sprawdzić, opierając się na znanych i nieznanych dotąd dokumentach.

Prowadzenie: prof. dr hab. Emil Orzechowski - długoletni pracownik polonistyki UJ, gdzie pod kierunkiem J. Gota Spiegla, uczestniczył w tworzeniu pierwszych w Polsce studiów teatrologicznych. Dzięki stypendiom Fundacji Kościuszkowskiej podjął nowe tematy: teatru etnicznego w USA (rezultatem habilitacja). Osobnym wątkiem jego naukowych zainteresowań jest postać i dzieło Heleny Modrzejewskiej. W r. 2015 PIW wydał wraz z dr A. Kędziorą scaloną korespondencję aktorki i jej męża – w sumie 1239 pozycji. Dla sprawnej organizacji prac nad jej życiem i sztuką powołana została z jego inicjatywy Pracownia Dokumentacji Życia i Twórczości a także Fundacja Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję