Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Grottger - wielki powstaniec sztuki narodowej

Artur Grottger, Pożegnanie (fragment), dyptyk: Rok 1863

Grottger - wielki powstaniec sztuki narodowej

MNK Sukiennice

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
22.01.2017
niedziela
12:00
wstęp wolny
Artur Grottger w rodzimej historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako twórca cyklów rysunkowych, które reprodukowane po wielekroć, stały się częścią kanonu sztuki narodowej.
W cyklach Warszawa I i Warszawa II poświęconych wydarzeniom poprzedzającym wybuch powstania styczniowego oraz w Polonii i Lituanii ukazujących dramatyczne epizody powstania i następujące po jego upadku akty zaborczych represji, a także w licznych obrazach olejnych, takich jak Pożegnanie i Powitanie Grottger stworzył ikonografię powstania styczniowego  utrwalając ją w pamięci i wyobraźni wielu pokoleń Polaków. Omówienie twórczości artysty w oparciu o dzieła prezentowane w Galerii w Sukiennicach zbiega się z 154. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

Spotkanie w Sali Michałowskiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Prowadzenie: dr Aleksandra Krypczyk-De Barra - kustosz Działu Sztuki Nowoczesnej MNK, kuratorka Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

W niedzielne południa zapraszamy spotkania z kustoszami w stałych galeriach MNK.  Opiekujący się zbiorami kuratorzy opowiedzą o wybranych zagadnieniach, problemach i interpretacjach wybranych dzieł sztuki.

Zobacz terminy kolejnych oprowadzańKontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję