{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Architektki, projektantki, wizjonerki. Oprowadzanie po galerii "Przekroje"

Architektki, projektantki, wizjonerki. Oprowadzanie po galerii "Przekroje"

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
12.03.2023
niedziela
12:00
bilety

Poznajmy nieznaną historię polskiej architektury. Gdy myślimy o architekturze czy urbanistyce, jednym z pierwszych, mimowolnych obrazów, który przychodzi do głowy jest pochylony nad deską kreślarską poważny mężczyzna w okularach o grubych, czarnych oprawkach (jak Le Corbusier czy Philip Johnson). Potem – między planem i ostateczną realizacją – stoi postać mężnego budowniczego, czy to murarza z obrazu Kobzdeja, czy poczciwego inżyniera Karwowskiego. Przyzwyczajeni do wielowiekowego historycznego punktu widzenia odruchowo przypisujemy więc otaczający nas pejzaż miejski architektOM, twórcOM, wykonawcOM, nierzadko projektującym dla użytkowniKÓW czy mieszkaŃCÓW.

W 1915 roku pierwsze kobiety zaczynały studiować architekturę, wymarzone studia dawały im możliwość kształtowania swojego otoczenia, odciśnięcia śladu w przestrzeni miejskiej. Dziś po ponad 100 latach historie kobiet-architektek pozostają nieznane, ukryte w cieniu, niedostrzeżone. Zachęcamy do wspólnego zwiedzenia Galerii Architektury z perspektywy kobiet, wspólne odkrywanie za którymi przekrojami stoją architektki, w jaki sposób ich projekty zmieniły architekturę. Były nierzadko skryte w cieniach mężów, nazw pracowni, spychane do ról dekoratorek, plastyczek, postaci drugoplanowych – kobiety projektowały, budowały i urządzały tak wczoraj, jak i dziś, ani na milimetr nie ustępując panom. Przekonają się o tym Państwo na konkretnych przykładach w trakcie oprowadzania po Galerii Architektury Polskiej XX i XXI wieku. Spotkanie to będzie okazją by przekonać się o tym, kto i jak w latach międzywojennych czy tuż po wojnie wyobrażał sobie rolę gospodyni domowej i jakie miało to przełożenie na architekturę wnętrz; że nie tylko mężczyźni wznosili nową Warszawę; o tym, że to w dużej mierze za sprawą architektEK w centrum zainteresowania budowniczych znaleźli się ci, którzy dotychczas pozostawali niezauważani.

 

Prowadzenie: Agata Kokoryn

Agata Kokoryn – historyczka sztuki, antropolożka kultury i absolwentka ochrony dóbr kultury. Uwielbia pogranicza w każdym aspekcie, słuchanie opowieści i podróże pociągiem.