Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wizyta Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego w Gmachu Głównym

Wizyta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie

Wizyta Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego w Gmachu Głównym

18.08.2021
środa
W środę 18 sierpnia wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński odwiedził wystawy czasowe w Gmachu Głównym MNK. Podczas briefingu zwrócił uwagę na ekspozycję „Polskie style narodowe 1890-1918” podkreślając jej estetyczną wartość i charakter kulturowy.

-To jest piękna wystawa, która przede wszystkim oddziałuje poprzez siłę wyrazu i estetykę, ale także ma w sobie bardzo ciekawą narrację narodową, mówiącą o tym jak tożsamość wspólnoty politycznej, kulturowej zaklęta bywa w sztukę i w sztukę użytkową – mówił wicepremier podczas spotkania z dziennikarzami.

Minister zobaczył również wystawę przedstawiającą drzeworyty japońskie autorstwa Katsushiki Hokusaia. Wspomniał też o inwestycjach obecnie przygotowywanych przez MNK. Budynek dawnego hotelu Cracovia w przyszłości ma stać się nowym oddziałem Muzeum poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku, dwóm dziedzinom kultury współczesnej, które nie były dotąd szerzej prezentowane w krajowym muzealnictwie.

-Myślę, że nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, który jest cały czas tworzony w wymiarze koncepcji i merytorycznej i prawnej i architektonicznej, będzie w sobie zawierał takie wymiary: z jednej strony historia polskiego designu, także wartości narodowe właśnie w tych stylach, które wyraża sztuka, design, architektura, wzornictwo, a z drugiej strony nowoczesność XXI wieku, która w nowym oddziale będzie bardzo ważnym elementem – zaznaczył wicepremier.

Dawny hotel Cracovia stanie się instytucją łączącą wystawy stałe i czasowe, archiwum i zbiory biblioteczne z rozbudowaną działalnością edukacyjną, popularyzatorską, badawczą i promocyjną. Muzeum będzie miejscem współpracy oraz integracji rozwijających się w Polsce przemysłów kreatywnych oraz przestrzenią, w której zostaną zaprezentowane najnowsze osiągnięcia w dziedzinie wysokich technologii i nowych mediów wpływających na formę i charakter wystaw.

Warto również podkreślić, że ekspozycje czasowe w Gmachu Głównym z tygodnia na tydzień przyciągają coraz więcej zwiedzających. Do tej pory „Polskie style narodowe 1890–1918” odwiedziło prawie 8 tys. widzów. Wystawa będzie otwarta do 2 stycznia 2022 roku. Natomiast ekspozycję „Hokusai. Wędrując…” prezentowaną od 13 sierpnia zobaczyło już 2,5 tys. osób i będzie można ją oglądać do 5 grudnia 2021 roku.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję