Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Bracia Zdanevich - Polska, Gruzja, sztuka

Ketevan Kintsurashili & David Janiashvili, The Zdanevich Brothers from 1892/4 to 1921 - okładka książki

Bracia Zdanevich - Polska, Gruzja, sztuka

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
11.05.2019
sobota
15:00
bilety
Zapraszamy na spotkanie ze współautorką książki "Bracia Zdanevich" - dr Ketevan Kintsurashili. 
Bracia Zdanevich byli Polakami po ojcu, a Gruzinami po matce. Starszy brat Kirill (1892-1969) był artystą i pisarzem, podczas gdy młodszy Ilia (1894-1975) – poetą, pisarzem i projektantem książek. Obaj odegrali ważną rolę i mieli znaczący wkład w gruzińską, rosyjską i międzynarodową historię ruchu awangardowego w pierwszej dekadzie XX wieku.

Bracia Zdanevich pozostaną też na zawsze zapamiętani jako odkrywcy genialnego gruzińskiego malarza-samouka Niko Pirosmanashviliego (1862-1918). To właśnie oni jako pierwsi zwrócili uwagę na jego obrazy, doprowadzili też do ich zebrania i opracowania.

Prezentowana książka skupia się na okresie, kiedy bracia byli prawie nierozłączni – od narodzin Kirilla (1892), a później Ilii (1894) aż do dnia, w którym rozstali się w Stambule w 1921 roku. Jest to okres, w którym bracia odegrali istotną  rolę w  kreowaniu i rozwoju sceny awangardowej w Tbilisi. Są oni powiązani z powstaniem związku futurystów „41 °”, a ich dziedzictwo artystyczne stanowi nieodłączną część gruzińskiej sztuki współczesnej i kultury. Pochodzili z Polski, więc wszystko, co jest z nimi związane, jest również częścią kultury polskiej, splecionej z gruzińską.

Dr Ketevan Kintsurashvili jest historyczką sztuki specjalizującą się w sztuce XX wieku i późniejszej. W latach 1995-96 prowadziła badania nad kolekcją Davida Kakabadze i „The Societé Anonyme” w galerii sztuki na Uniwersytecie w Yale. W 1998 roku napisała monografię pt. „David Kakabadze: klasyk XX wieku”. Jej książki o Davidzie Kakabadze zostały opublikowane w języku rosyjskim w Petersburgu (Arbat: 2002), a także w języku angielskim w Tbilisi (Saari: 2006) i Nowym Jorku (Nova: 2012). Jest autorką wielu książek, licznych artykułów i podręcznika sztuki XX wieku. Tworzyła programy telewizyjne i pracowała jako kuratorka. Brała udział w międzynarodowych konferencjach oraz w seminariach i programach badawczych (Fulbright, IREX, Open Society Foundations, Oxford Colleges Hospitality Scheme, Salzburg Global Seminars). Od czasu do czasu wykłada na uniwersytetach w Gruzji i za granicą. Od 2005 roku współpracuje z projektantem Davidem Janiashvilim, z którym wyprodukowała około 20 książek o sztuce. W 2015 założyli związek zawodowy „KJArts”, którego celem jest tworzenie książek, zapraszających czytelników i widzów do udziału w niekończącej się podróży do świata sztuki i artystów.

UWAGA - SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W JĘZYKU ANGIELSKIM