{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Akademia Bronioznawcy

3-go Pułku Strzelców Podhalańskich bitwa pod Biskupicami 8 września 1939 roku

Cykl: Akademia Bronioznawcy
3-go Pułku Strzelców Podhalańskich bitwa pod Biskupicami 8 września 1939 roku

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
18.12.2024
środa
18:00
Po walkach w rejonie Krakowa (wzgórze Mogilany) 21 Dywizja Piechoty Górskiej otrzymała rozkazy wycofania się ogólnie na linię Dunajca. 5 września oddziały dywizji zeszły z nieprzełamanych pozycji i pomaszerowały na wschód. 7 września oddziały Grupy Operacyjnej „Boruta” przekraczały Dunajec po moście w Biskupicach Radłowskich.
Czas naglił bowiem niemieckie oddziały motorowe kierowały się od południa, wzdłuż linii Dunajca w kierunku Radłowa i groziły odcięciem tym jednostkom polskim, które znajdowały się jeszcze na lewym brzegu rzeki. Wieczorem 7 września most biskupicki, na skutek strachliwej decyzji, został wysadzony w momencie, gdy wjeżdżał nań pojedynczy samochód dowódcy 21 DPG gen. Kustronia. Generał, towarzyszący mu oficer kpt. dypl. Witold Wróblewski i kierowca kpr. Zdzisław Jelonek wpław sforsowali głęboki w tym miejscu Dunajec. Na lewym brzegu pozostało sporo oddziałów GO „Boruta”. Był tam m. in. cały 3 Pułk Strzelców Podhalańskich, pododdziały artylerii (6 i 21 PAL) i in.
W wyniku zaistniałej sytuacji jeszcze nie wiedząc, że most jest zniszczony, a przypuszczając, że został zajęty przez Niemców, dowódca 3 PSP ppłk Julian Czubryt podjął decyzję odepchnięcia Niemców od Biskupic, zabezpieczenia przeprawy i kontynuowania marszu na wschód. Niestety, szybko okazało się, że most jest zniszczony, a Biskupice zajęte są przez Niemców. Ustalono jednocześnie, że bardziej na północ od Biskupic znajdują się dwa brody, przez które mogą przejść zarówno artyleria, jak i tabory. Ppłk Czubryt postanowił zdobyć Biskupice, odepchnąć Niemców i w ten sposób zabezpieczyć znajdujące się powyżej brody. Do natarcia, które rozpoczęło się o świecie 8 września, poszły dwa bataliony 3 PSP odrzucając Niemców kosztem sporych strat w zabitych i rannych. 3 PSP przekroczył Dunajec we wczesnych godzinach popołudniowych i pomaszerował na wschód. Konsekwencją powyższych wydarzeń było to, że 21 DPG została podzielona na dwa osobne zgrupowania, które nie połączyły się już razem: 3 PSP i zgrupowanie gen. Kustronia.

dr Wojciech Moś – historyk, kustosz dyplomowany Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, członek zarządu oddziału górnośląskiego SMDBiB, autor licznych publikacji poświęconych wojskom górskim, zwłaszcza 21. Dywizji Piechoty Górskiej oraz 3. Pułkowi Strzelców Podhalańskich, które to zostały obszernie opisane w najnowszej monografii Wojska górskie II Rzeczypospolitej 1918–1939 (Kraków 2020).

Wydarzenie z cyklu