Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Magia kwiatów – inspiracja artystów

Magia kwiatów – inspiracja artystów

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
08.05.2019
środa
16:00
wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "W cieniu wiązu"
Żyjemy w otoczeniu przyrody, którą się zachwycamy i wśród niej odpoczywamy. Szczególnie kwiaty przykuwają naszą uwagę, są wokół nas na łąkach, polach i w lasach. Przenosimy je do przydomowych ogródków lub zakładamy ogrody botaniczne z egzotycznymi kwiatami pochodzącymi z innych szerokości geograficznych lub z gatunkami bardzo rzadko występującymi w naszej rodzimej florze. Kwiaty kuszą zapachem, wabią urodą i kształtem. Stąd płynie naturalne piękno. Doznania estetyczne i zauroczenie pięknem pozostawiają ślad w naszej kulturze. Znajdują odbicie w literaturze, malarstwie, w zdobnictwie strojów ludowych i przedmiotów użytkowych, a także w architekturze.

Przykłady opisów kwiatów w literaturze np. książka dla dzieci „Tajemniczy ogród” Burnett Frances Hodgson; wiersz Marii Konopnickiej „Niezapominajki”; wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Krokusy” , opisy zawarte w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza.

Przykłady motywów kwiatowych w malarstwie: studium kwiatowe - zielnik Stanisława Wyspiańskiego, polichoromie w kościele o.o. franciszkanów w Krakowie (bratki, nasturcje, róże); Vincent van Gogh – „Słoneczniki”, „Irysy”; Claude Monet „Maki w pobliżu Argenteuil”.

Przykłady motywów kwiatowych wykorzystywanych przez artystów ludowych na terenie Podhala w zdobnictwie strojów ludowych, domów, malowanych na szkle – goryczki, dziewięćsił, szarotka, lilie.

Prowadzący: Mgr Hania Kuciel 

Słowa kluczowe: W cieniu wiązu, wykład
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję