Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Magia kwiatów – inspiracja artystów

Magia kwiatów – inspiracja artystów

Dom Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
08.05.2019
środa
16:00
wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "W cieniu wiązu"
Żyjemy w otoczeniu przyrody, którą się zachwycamy i wśród niej odpoczywamy. Szczególnie kwiaty przykuwają naszą uwagę, są wokół nas na łąkach, polach i w lasach. Przenosimy je do przydomowych ogródków lub zakładamy ogrody botaniczne z egzotycznymi kwiatami pochodzącymi z innych szerokości geograficznych lub z gatunkami bardzo rzadko występującymi w naszej rodzimej florze. Kwiaty kuszą zapachem, wabią urodą i kształtem. Stąd płynie naturalne piękno. Doznania estetyczne i zauroczenie pięknem pozostawiają ślad w naszej kulturze. Znajdują odbicie w literaturze, malarstwie, w zdobnictwie strojów ludowych i przedmiotów użytkowych, a także w architekturze.

Przykłady opisów kwiatów w literaturze np. książka dla dzieci „Tajemniczy ogród” Burnett Frances Hodgson; wiersz Marii Konopnickiej „Niezapominajki”; wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Krokusy” , opisy zawarte w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza.

Przykłady motywów kwiatowych w malarstwie: studium kwiatowe - zielnik Stanisława Wyspiańskiego, polichoromie w kościele o.o. franciszkanów w Krakowie (bratki, nasturcje, róże); Vincent van Gogh – „Słoneczniki”, „Irysy”; Claude Monet „Maki w pobliżu Argenteuil”.

Przykłady motywów kwiatowych wykorzystywanych przez artystów ludowych na terenie Podhala w zdobnictwie strojów ludowych, domów, malowanych na szkle – goryczki, dziewięćsił, szarotka, lilie.

Prowadzący: Mgr Hania Kuciel 

Słowa kluczowe: W cieniu wiązu, wykład
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję