Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

22. Finał WOŚP w MNK

22. Finał WOŚP w MNK

12.01.2014
niedziela

22. Finał WOŚP w MNK

12 stycznia 2014 r. w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach pracował krakowski Sztab Wielkeij Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia nasz Oddział pełnił nie tylko funkcję galerii, ale również studia telewizyjnego (relacje z tarasu Sukiennic), charakteryzatorni i zaplecza dla artystów grających na Rynku.

W naszym sztabie rozliczyło się 465 wolontariuszy. Do północy Sztab zebrał ponad 330 tys. zł.

W całym Krakowie tego dnia zebrano prawie milion złotych!

We wszystkich Oddziałach MNK była prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe oraz zajęcia edukacyjne był bezpłatny. Muzeum jak co roku zaprosiło wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na napoje i ciasteczka do swoich Oddziałów.

Frekwencja tradycyjnie dopisała. Z atrakcji tego dnia skorzystało ponad 5 tys. osób. Najwięcej odwiedziło Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, pełną tego dnia elfów, smoków, żołnierzy, ratowników, policjantów a przede wszystkim wolontariuszy. O 21.00 drzwi Sukiennic definitywnie zablokowała największa skarbonka WośP w Polsce. Operacja przecinania w Muzeum skarbonki Adama Mickiewicza się udała – jej zawartość zasili konto Orkiestry a skarbonka przyda się za rok.

Aukcje Muzeum Narodowego w Krakowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy :

Jeden dzień w roli Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
Zwycięzca aukcji będzie mógł w uzgodnionym terminie (do 10 grudnia 2014 roku) wprowadzić się do gabinetu Pani Dyrektor, spotkać z Kolegium Dyrekcyjnym i poznać plany Muzeum, odwiedzić wybrane Oddziały MNK, zaprosić gości na spotkanie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Otrzyma również certyfikat i wyjątkowe prezenty od Muzeum Narodowego w Krakowie.

Twoja wystawa w Muzeum
Zwycięzca aukcji będzie mógł zorganizować własną wystawę w trakcie kolejnego Finału WOŚP w 2015 roku. Tematyka wystawy jest dowolna, a w organizacji wystawy pomogą specjaliści z Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum pomoże także przygotować wernisaż i poinformować media o wystawie.

Koncert solisty lub zespołu kameralnego w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi ""Atma"" w Zakopanem
Zapraszamy muzyków, którym muzeum proponuje organizację indywidualnego koncertu w wyjątkowym miejscu, willi ""Atma"", gdzie mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zapewniamy organizację koncertu (przygotowanie sali, obsługę, strojenie fortepianu, wydruk programu,
promocję koncertu). Zwycięzca aukcji, w uzgodnionym terminie (do 30 listopada 2014), będzie miał możliwość koncertowania w jedynym na świecie muzeum biograficznym Karola Szymanowskiego.

Wyjątkowy dzień w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej)
Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny poniedziałek 2014 roku z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Specjalny przewodnik oprowadzi uczestników po Gabinecie Numizmatycznym. Kolekcjonerzy będą mogli uzyskać porady na temat swojej kolekcji.

Wyjątkowa reprodukcja obrazu Olgi Boznańskiej (1865-1940), umieszczona w drewnianej skrzyni
To niezwykła pamiątka obchodów 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki oraz organizowanej przez Muzeum Narodowe wystawy (24 października 2014 - 1 lutego 2015). Reprodukcja będzie opatrzona indywidualną dedykacją. Zwycięzca aukcji będzie mógł także zorganizować po godzinach otwarcia spotkanie na wystawie dla rodziny i znajomych. Muzeum zadba o oprowadzanie i dodatkowe atrakcje.

PROGRAM

Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00–16.00

Galeria ""Broń i Barwa w Polsce"" (poświęcona uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej) – pokaz unikatowej tapiserii "Przegląd wojsk litewskich przed Augustem III, dokonany pod Zabłudowem"
Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików) – pokaz konserwatorski "Ołtarz z Biecza – uratowany skarb"; Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego aż po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej).

Wystawy czasowe:
"Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza"
godz. 13:00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzenie: dr Michał Wiśniewski

"Franciszek Starowieyski (1930–2009). Wirtuoz formy"
"Re-konstrukcje. Dorota Szczepanowska" – wystawa zorganizowana w ramach aukcji na rzecz WOŚP

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, 10.00–21.00
Wystawa czasowa Majolika z Nieborowa
12.00 - MUZEALNE ABECADŁO - "T" jak turysta; prowadzenie: Anna Warzecha

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00–16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z jego pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dom Jana Matejki popularyzuje nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jak również jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów..

Pokaz obrazu Jana Matejki pt. "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego". Tematu do obrazu dostarczył incydent mający miejsce na turnieju z okazji koronacji Henryka Walezego w 1573 roku, w wyniku którego kasztelan przemyski Andrzej Wapowski zginął z ręki Samuela Zborowskiego.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12, 10.00–16.00
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Warte uwagi są dziedzińce i ogrody okalające posesję, a także lapidarium, w którym złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne z kościołów i kamienic krakowskich.

Kamienica Szołayskich, plac Szczepański 9,10.00–20.00
W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest wystawa "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”, na której można zobaczyć około 300 dzieł sztuki polskiej z przełomu XIX i XX wieku - m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego.Na parterze budynku można obejrzeć wystawę  "Szuflada Szymborskiej”. Wystawa wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji Noblistki.

Muzeum Książąt Czartoryskich,  Arsenał – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00-16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej- m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami „Księgi Umarłych”, greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i fragmentów sarkofagów.

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00 – 16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony wg. projektu Józefa Mehoffera.
12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6, 10.00 –16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej, od XII do XX wieku - m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Domenica Fetiego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre’a, Maurice’a de Vlamincka oraz rzeźby Bertela Thorvaldsena, Antonia Canovy i Gustava Vigelanda.

godz. 15.00 - Koncert współorganizowany z Konserwatorium Krakowskim im. Witolda Lutosławskiego, w programie:
Johann Baptist Vanhal - Sonata Es-dur na altówkę i fortepian
- Allegro vivace
- Poco adagio
- Rondo
Johann Nepomuk Hummel - Fantazja
Henryk Wieniawski - Reverie
Friedrich Cerha - Sonata na altówkę i fortepian
- Adagio espressivo
- Allegro molto
- Largo
- Allegro con brio
Wykonawcy:
Bogusława HUBSZ-SIELSKA – altówka
Mariusz SIELSKI - fortepian

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Gotycko-renesansowy pałac ( XVI w.), w którym prezentowane są w nim dwie galerie stałe: „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek” oraz „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”. Najważniejszymi eksponatami w galerii są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410) oraz nieznana dotąd szerzej kolekcja ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej. W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej „Kraków na wyciągnięcie ręki”: kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z katedry krakowskiej i kościoła Mariackiego.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję