22. Finał WOŚP w MNK
22. Finał WOŚP w MNK
W naszym sztabie rozliczyło się 465 wolontariuszy. Do północy Sztab zebrał ponad 330 tys. zł.
W całym Krakowie tego dnia zebrano prawie milion złotych!
We wszystkich Oddziałach MNK była prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe oraz zajęcia edukacyjne był bezpłatny. Muzeum jak co roku zaprosiło wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na napoje i ciasteczka do swoich Oddziałów.
Frekwencja tradycyjnie dopisała. Z atrakcji tego dnia skorzystało ponad 5 tys. osób. Najwięcej odwiedziło Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, pełną tego dnia elfów, smoków, żołnierzy, ratowników, policjantów a przede wszystkim wolontariuszy. O 21.00 drzwi Sukiennic definitywnie zablokowała największa skarbonka WośP w Polsce. Operacja przecinania w Muzeum skarbonki Adama Mickiewicza się udała – jej zawartość zasili konto Orkiestry a skarbonka przyda się za rok.
Aukcje Muzeum Narodowego w Krakowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy :
Jeden dzień w roli Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
Zwycięzca aukcji będzie mógł w uzgodnionym terminie (do 10 grudnia 2014 roku) wprowadzić się do gabinetu Pani Dyrektor, spotkać z Kolegium Dyrekcyjnym i poznać plany Muzeum, odwiedzić wybrane Oddziały MNK, zaprosić gości na spotkanie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Otrzyma również certyfikat i wyjątkowe prezenty od Muzeum Narodowego w Krakowie.
Twoja wystawa w Muzeum
Zwycięzca aukcji będzie mógł zorganizować własną wystawę w trakcie kolejnego Finału WOŚP w 2015 roku. Tematyka wystawy jest dowolna, a w organizacji wystawy pomogą specjaliści z Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum pomoże także przygotować wernisaż i poinformować media o wystawie.
Koncert solisty lub zespołu kameralnego w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi ""Atma"" w Zakopanem
Zapraszamy muzyków, którym muzeum proponuje organizację indywidualnego koncertu w wyjątkowym miejscu, willi ""Atma"", gdzie mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zapewniamy organizację koncertu (przygotowanie sali, obsługę, strojenie fortepianu, wydruk programu,
promocję koncertu). Zwycięzca aukcji, w uzgodnionym terminie (do 30 listopada 2014), będzie miał możliwość koncertowania w jedynym na świecie muzeum biograficznym Karola Szymanowskiego.
Wyjątkowy dzień w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej)
Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny poniedziałek 2014 roku z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Specjalny przewodnik oprowadzi uczestników po Gabinecie Numizmatycznym. Kolekcjonerzy będą mogli uzyskać porady na temat swojej kolekcji.
Wyjątkowa reprodukcja obrazu Olgi Boznańskiej (1865-1940), umieszczona w drewnianej skrzyni
To niezwykła pamiątka obchodów 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki oraz organizowanej przez Muzeum Narodowe wystawy (24 października 2014 - 1 lutego 2015). Reprodukcja będzie opatrzona indywidualną dedykacją. Zwycięzca aukcji będzie mógł także zorganizować po godzinach otwarcia spotkanie na wystawie dla rodziny i znajomych. Muzeum zadba o oprowadzanie i dodatkowe atrakcje.
PROGRAM
Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00–16.00
Galeria ""Broń i Barwa w Polsce"" (poświęcona uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej) – pokaz unikatowej tapiserii "Przegląd wojsk litewskich przed Augustem III, dokonany pod Zabłudowem"
Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików) – pokaz konserwatorski "Ołtarz z Biecza – uratowany skarb"; Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego aż po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej).
Wystawy czasowe:
"Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza"
godz. 13:00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzenie: dr Michał Wiśniewski
"Franciszek Starowieyski (1930–2009). Wirtuoz formy"
"Re-konstrukcje. Dorota Szczepanowska" – wystawa zorganizowana w ramach aukcji na rzecz WOŚP
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, 10.00–21.00
Wystawa czasowa Majolika z Nieborowa
12.00 - MUZEALNE ABECADŁO - "T" jak turysta; prowadzenie: Anna Warzecha
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00–16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z jego pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Dom Jana Matejki popularyzuje nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jak również jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów..
Pokaz obrazu Jana Matejki pt. "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego". Tematu do obrazu dostarczył incydent mający miejsce na turnieju z okazji koronacji Henryka Walezego w 1573 roku, w wyniku którego kasztelan przemyski Andrzej Wapowski zginął z ręki Samuela Zborowskiego.
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12, 10.00–16.00
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Warte uwagi są dziedzińce i ogrody okalające posesję, a także lapidarium, w którym złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne z kościołów i kamienic krakowskich.
Kamienica Szołayskich, plac Szczepański 9,10.00–20.00
W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest wystawa "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”, na której można zobaczyć około 300 dzieł sztuki polskiej z przełomu XIX i XX wieku - m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego.Na parterze budynku można obejrzeć wystawę "Szuflada Szymborskiej”. Wystawa wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji Noblistki.
Muzeum Książąt Czartoryskich, Arsenał – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00-16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej- m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami „Księgi Umarłych”, greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i fragmentów sarkofagów.
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00 – 16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony wg. projektu Józefa Mehoffera.
12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem
Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6, 10.00 –16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej, od XII do XX wieku - m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Domenica Fetiego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre’a, Maurice’a de Vlamincka oraz rzeźby Bertela Thorvaldsena, Antonia Canovy i Gustava Vigelanda.
godz. 15.00 - Koncert współorganizowany z Konserwatorium Krakowskim im. Witolda Lutosławskiego, w programie:
Johann Baptist Vanhal - Sonata Es-dur na altówkę i fortepian
- Allegro vivace
- Poco adagio
- Rondo
Johann Nepomuk Hummel - Fantazja
Henryk Wieniawski - Reverie
Friedrich Cerha - Sonata na altówkę i fortepian
- Adagio espressivo
- Allegro molto
- Largo
- Allegro con brio
Wykonawcy:
Bogusława HUBSZ-SIELSKA – altówka
Mariusz SIELSKI - fortepian
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
Gotycko-renesansowy pałac ( XVI w.), w którym prezentowane są w nim dwie galerie stałe: „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek” oraz „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”. Najważniejszymi eksponatami w galerii są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410) oraz nieznana dotąd szerzej kolekcja ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej. W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej „Kraków na wyciągnięcie ręki”: kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z katedry krakowskiej i kościoła Mariackiego.