Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dewoci, artyści i ateiści. Religie w galicyjskim Krakowie

Dewoci, artyści i ateiści. Religie w galicyjskim Krakowie

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
26.01.2019
sobota
15:00
bilety

Dewoci, artyści i ateiści. Religie w galicyjskim Krakowie

Jaki był Kraków galicyjski w soczewce religii? Zapraszamy na specjalne oprowadzanie tematyczne, w czasie którego przyjrzymy się tematyce religijnej prezentowanej na wystawie.
Przełom XIX i XX wieku to czas, gdy w Krakowie nieustannie mieszały się różne religie, wyznania i kultury. Mieszkali tu wyznawcy katolicyzmu, prawosławia, grekokatolicyzmu i judaizmu. W siłę rósł ruch ateistyczny, pojawiały się również nowe formy duchowości. Budowano świątynie, sprowadzano zgromadzenia zakonne. Religia była ważnym punktem odniesienia dla artystów, którzy albo czerpali z niej inspirację, zdobywając niekiedy zaskakującą sławę, albo podchodzili do niej krytycznie. Jaki obraz religijności mieszkańców ówczesnego Krakowa wyłania się z obiektów zgromadzonych na wystawie?

Prowadzenie: Filip Skowron – etnolog, polonista, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik muzeów i Młodej Polski.

WSTEP W CENIE BILETU NA WYSTAWĘ

[WSTAW CYKLE]
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję