Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

140 lat MNK - Konserwator malarstwa - artysta czy technolog?

140 lat MNK - Konserwator malarstwa - artysta czy technolog?

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09.06.2019
niedziela
14:00

140 lat MNK - Konserwator malarstwa - artysta czy technolog?

Spotkanie z cyklu prezentującego działalność konserwatorską w Muzeum Narodowym w Krakowie. Będzie nawiązywało do długoletniej historii konserwacji w Muzeum w zestawieniu z obecnie obowiązującymi zasadami i przykładami wykonywanych konserwacji w pracowni mieszczącej się w Sukiennicach – najstarszej o dużym dorobku, obecnie jednej z najnowocześniejszych w Polsce.
Do czasu powołania tej pracowni konserwacje zlecano najczęściej artystom malarzom, którzy pracowali także na miejscu w Sukiennicach.  Z dawnego wyposażenia tamtych pracowni pozostały materiały konserwatorskie, pigmenty, spoiwa, werniksy, które są wyjątkowymi pamiątkami, dostarczają wiedzy o dawnych technikach konserwacji a w połączeniu z nowymi materiałami stosowanym dzisiaj świadczą o ciągłości tradycji konserwacji w Muzeum.

Współczesna konserwacja i restauracja ma charakter interdyscyplinarny, konserwator wraz z umiejętnościami plastycznymi łączy wiedzę z zakresu historii sztuki i nauk ścisłych - fizyki i chemii, stając się profesjonalistą w swojej dziedzinie. 

Wykład poprowadzi konserwatorka Elżbieta Zygier. W latach 1998 - 2019 Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach, obecnie pełniąca funkcję Głównego Konserwatora Muzeum Narodowego w Krakowie.  

Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym MNK w Sali AV
Słowa kluczowe: 140 lat MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję