Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar

Zawsze pod ręką

 • Ze szklanych paciorków, pestek ogórka, a może ze skóry krokodyla? Haftowana, naszywana łuską rybią czy pleciona ze słomki? W kształcie antycznej urny, koszyka kwiatów czy podróżnego kuferka? Na bal, wycieczkę, a może do pracy? Zobaczcie jakie torebki były najbardziej modne w ciągu ostatnich kilkuset lat. "Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności" - to tytuł wystawy prezentowanej w MNK w 2009 r., która świetnie wpisała się w nurt zainteresowań historią kobiecości. Po raz pierwszy w Polsce została podjęta próba ukazania fenomenu damskiej torebki, która ewoluowała od przynależnej zarówno mężczyznom jak i kobietom średniowiecznej sakiewki aż po akcesorium mody, w którym wyraża się osobowość kobiety.

  Fotogaleria prezentuje wybrane na tę wystawę najpiękniejsze i najbardziej różnorodne pod względem form i materiałów torebki.

  Opracowanie: Joanna Kowalska – historyk i historyk sztuki, kierownik Działu Tkanin MNK, zajmuje się historią mody XIX i XX wieku.

 • Torebka ozdobiona owocami i kwiatami z gazy

  Torebka ozdobiona owocami i kwiatami z gazy Trójwymiarowe torebki bardzo modne były w czasach biedermeieru, a do ich dekoracji używano najprzeróżniejszych materiałów, wykazując się w tym zakresie wyjątkową inwencją. Polska, ok. 1820-1830.

 • Rycina żurnalowa, 1881 r.

  Rycina żurnalowa, 1881 r. Dama w sukni balowej trzyma w ręce przedmiot bardzo przypominający torebkę. Jest to balowa mufka, która mogła pełnić funkcję torebki dzięki niewielkim kieszonkom.

 • Torebka ozdobiona aplikacją ze złotego galonu, prawdopodobnie akcesorium stroju karnawałowego

  Torebka ozdobiona aplikacją ze złotego galonu, prawdopodobnie akcesorium stroju karnawałowego Polska, około 1870-1880 r.

 • Torebka ze sztucznej skóry

  Torebka ze sztucznej skóry W latach 70-tych XX wieku przywieziona z Brazylii. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie i malowany wzór kwiatowy stanowiła znakomite dopełnienie ubioru inspirowanego kulturą hippisów.
  Brazylia, lata 70-te XX wieku.

 • Aksamitna saszetka na chusteczki z haftowanymi inicjałami właścicielki, Anny Glixellowej

  Aksamitna saszetka na chusteczki z haftowanymi inicjałami właścicielki, Anny Glixellowej Lwów, początek XX wieku.

 • Saszetka na chusteczki, haftowana lacetem we wzór typowy dla stylu Art Déco.

  Saszetka na chusteczki, haftowana lacetem we wzór typowy dla stylu Art Déco. Polska, lata 20-te XX wieku.

 • Torebka haftowana z zamkiem ozdobionym jadeitem

  Torebka haftowana z zamkiem ozdobionym jadeitem Do zbiorów MNK została ofiarowana w 1955 roku wraz z wieloma innymi przedmiotami jako dar Chińskiej Republiki Ludowej. Chiny, przed 1955 r.

 • Torebka wykonana w technice makramy z giętkiego włókna roślinnego

  Torebka wykonana w technice makramy z giętkiego włókna roślinnego Polska, początek XX w.

 • Aksamitny woreczek na ręczne robótki

  Aksamitny woreczek na ręczne robótki W XVIII wieku woreczki na robótki ręczne stały się prekursorami damskiej torebki. Bardzo modne było zdobienie ich haftem kunsztownie wycinaną łuską rybią. Polska, 2. poł. XVIII w.

 • Sakiewka dziana na szydełku z nici jedwabnych, zdobiona paciorkami szklanymi

  Sakiewka dziana na szydełku z nici jedwabnych, zdobiona paciorkami szklanymi Malutka sakieweczka (11,5 cm wysokości) mieściła zaledwie kilka monet, ale stanowiła atrakcyjne akcesorium ubioru kobiecego. Polska, początek XIX w.

 • Sakiewka do gier hazardowych

  Sakiewka do gier hazardowych Sakiewka używana przez hazardzistę miała jedną, bardzo ważną cechę: można było ją postawić i trzymać otwartą, tak aby w czasie gry mógł on wygodnie sięgać po monety lub żetony. Polska, koniec XVII w.

 • Sakiewka dziana na drutach

  Sakiewka dziana na drutach Sakiewki w kształcie dzbanka były bardzo popularne w XIX w. i łatwe do wykonania. Zamykało się je przy pomocy metalowego pierścienia zawieszanego na uchu "dzbanka". Polska, 3. ćwierć XIX w.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję