Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
POKAZ KONSERWATORSKI: Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego 25.07-29.12.2013 POKAZ KONSERWATORSKI: Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego

Przedmiotem pokazu konserwatorskiego "Matka Boska z Dzieciątkiem z Rzepiennika Biskupiego" (nr inw. MNK I-208) była drewniana, polichromowana i złocona figura wielkości naturalnej, pozyskana z kościoła Św. Jana Chrzciciela w tej podgorlickiej miejscowości w roku 1906.

Figura przedstawia Marię stojącą na półksiężycu, z małym Jezusem trzymanym na lewej ręce i dwoma aniołami u stóp. Datowana jest na około 1520.

Rzeźba jest pozornie dobrze znana. Wystawiana była w kolejnych galeriach sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Krakowie - w Sukiennicach, w Wieży Ratuszowej, w Kamienicy Szołayskich. Jej bibliografia jest pokaźna ilościowo. Jednak wszystkie sądy, opinie, oceny i domniemania wypowiadane o Matce Boskiej z Rzepiennika straciły zupełnie znaczenie w rezultacie właśnie przeprowadzonej, pełnej konserwacji rzeźby.

W Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie zrealizowano projekt konserwatorski, który obejmował rozpoznanie stanu zachowania rzeźby, ustalenie stratygrafii polichromii, określenie techniki i technologii wykonania figury na podstawie badań fizyko-chemicznych oraz przeprowadzenie praktycznych prac konserwatorskich wraz z ich pełną dokumentacją. Podczas tych prac doszło do prawdziwie sensacyjnego odkrycia. Z karnacji postaci usunięto sześć wtórnych warstw technologicznych odsłaniając doskonale zachowaną oryginalną polichromię twarzy Marii, Dzieciątka i aniołów. Jakość pracy szesnastowiecznego warsztatu, który wykonał te partie malarskie, jest nieporównywalna z niczym w naszej galerii.

Przed konserwacją wtórnie nałożone warstwy malarskie zakrywały wirtuozerski modelunek oczu i ust Marii. Jakże były odległe te pogrubione formy od subtelnych rysów, które, dzięki pracom konserwatorskim, mogliśmy znów podziwiać śledząc najdrobniejsze ślady pracy dłuta i dotknięcia pędzla! W zakresie konserwacji technicznej utrwalono strukturalnie drewno poprzez impregnację, wzmocnienie i zabezpieczenie odsłoniętej polichromii i złoceń.

Celem pokazu konserwatorskiego było zapoznanie widzów z nowym, zaskakującym wyglądem Matki Boskiej z Rzepiennika, która jawi nam się teraz jako jedna z najważniejszych rzeźb późnogotyckich w Małopolsce. To dzieło sztuki wybitne a zarazem dotychczas niedoceniane.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-piątek: 10.00-17.00
  • sobota: 10.00-18.00
  • niedziela: 10.00-16.00
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję