Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej, poza oddziałami MNK.

Olga Boznańska malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

21.04-20.08.2023 Olga Boznańska malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Od 21 kwietnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze można oglądać wystawę „Olga Boznańska malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”

Od 21 kwietnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze można oglądać wystawę „Olga Boznańska malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”.

Na ekspozycję, liczącą blisko 40 obrazów, składają się nie tylko portrety znanych postaci (m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego czy malarza Józefa Czajkowskiego), ale także pejzaże, martwe natury i szkice. Wystawę dopełnią osobiste pamiątki po wielkiej malarce, wśród nich fotel z paryskiej pracowni, sztalugi, palety, tubki farb czy książeczki do nabożeństwa. Obrazy oraz wspomniane artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak wskazuje kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha: Obok portretów w dorobku artystycznym Olgi Boznańskiej ważne miejsce zajmowały martwe natury: niewielkie, szkicowo malowane kompozycje, które powstawały okazjonalnie, czasem podczas braku modeli, czasem jako prezenty dla gości. Nader piękne są wizerunki zawsze obecnych w jej pracowni ukochanych przez nią kwiatów malowane z zachowaniem ich subtelności i gry barw. W dorobku malarskim Boznańskiej pojawiają się również pejzaże. Tworzyła je dla siebie, nie na zamówienie i nie na wystawy i dlatego też te niewielkie kompozycje są swobodnymi, ekspresyjnymi i zaskakującymi nowoczesnością pracami, w których artystka mogła sobie pozwolić na większą swobodę i odwagę twórczą. W 2016 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej miała miejsce prezentacja trzech obrazów Boznańskiej: „Mnich przy winie” pochodzący ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, „Portret matki” z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także „Dziewczynka ze słonecznikami” ze zbiorów MZL. Wówczas okolicznością sprzyjającą realizacji pokazu obrazów był cykl pt. „Arcydzieła Polskiego Malarstwa”. Tym razem jednak jest to pierwsza tak szeroka prezentacja dzieł tej wybitnej artystki w zielonogórskim muzeum. Wystawę można oglądać do 20 sierpnia.
Na podstawie informacji z Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Muzeum Ziemi Lubuskiej

al. Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra
Boznańska, Olga (1865-1940), Ze spaceru,
olej na płótnie, 1889
Pańskie to, wykwintne, wyrafinowane – malarstwo Olgi Boznańskiej
Boznańska, Olga (1865-1940), Studium wnętrza pracowni artystki w Krakowie,
olej na płótnie, 1896
Pańskie to, wykwintne, wyrafinowane – malarstwo Olgi Boznańskiej
Boznańska, Olga (1865-1940), Portret Józefa Czajkowskiego - obraz dwustronny,
olej na tekturze, 1894
Pańskie to, wykwintne, wyrafinowane – malarstwo Olgi Boznańskiej
Boznańska, Olga (1865-1940), Portret Elzy Krauzowej,
olej na tekturze, 1912
Pańskie to, wykwintne, wyrafinowane – malarstwo Olgi Boznańskiej
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję