{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach

08.05-02.09.2018 Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach

Wystawa ukazuje widoki i plany miasta świata, a poprzez ich pryzmat opowiada o różnorodnych rolach, funkcjach i dziejach miast na przestrzeni wieków. Charakter i wygląd prezentowanych przedstawień zmieniał się wraz z rozwojem wiedzy geograficznej i kartograficznej oraz sztuk graficznych. Na wystawie pokazanych zostało 55 ksiąg, wydanych od XVI do początku wieku XIX oraz 25 luźnych planów miast, powstałych w okresie od XVII w. po wiek XIX.

Prezentowane są atlasy, księgi o tematyce geograficznej, historycznej, podróżniczej, przewodniki o charakterze turystycznym, ale także zbiór XVI-wiecznych polskich konstytucji, statutów i przywilejów. Wśród starodruków znajdują się monumentalny atlas miast Georga Brauna i Franza Hogenberga, drukowany w latach 1572-1617 oraz równie spektakularny atlas świata Abrahama Orteliusa, w dwóch edycjach z 1574 i 1595 r.

Zaprezentowane są miasta znane od starożytności Jerozolima, Rzym i Aleksandria. XVII-wieczny Konstantynopol, spadkobierca antycznego Bizancjum, ukazany został poprzez panoramę rozpościerającą się na miedziorycie mierzącym blisko 2 m długości, wykonanym na trzech sklejonych arkuszach papieru. Widoki i plany metropolii, stolic oraz wielkich i małych miast Europy, Azji i obu Ameryk pozwalają odkryć ich charakter i specyfikę, ale również elementy i cechy łączące miasta z różnych stron świata. Polskie miasta Kraków, Warszawa, Gdańsk oraz Wrocław, z ich zmiennymi kolejami losu i przynależności państwowej, jak w przypadku Wrocławia, ukazane zostały na XVI, XVII i XVIII wiecznych rycinach.

Miasta poznajemy nie tylko poprzez ich widoki i plany. XVII-wieczny Rzym i Kraków, nazwany drugim Rzymem, oraz ich wspaniałe zabytki przybliżają dwa polskojęzyczne przewodniki z pierwszej połowy XVII w., skierowane do pielgrzymów. Tajniki architektury można odnaleźć na kartach sławnego dzieła Witruwiusza o architekturze starożytnej oraz w zapomnianym traktacie z roku 1678 autorstwa polskiego architekta. Niewielkie, czasami bardzo schematyczne widoki miast, bądź ich zabytków, były elementami ilustrującymi, dekoracyjnymi i symbolicznymi np. na karcie tytułowej, druku reklamowym, przedstawieniu alegorycznym, emblematycznym, czy też mapie.

Słowa kluczowe:

starodruki, wystawa,

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków Biblioteka, Gabinet Kartograficzny
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Widok Opawy z herbem miasta
Drzeworyt ze Zwierciadła sławnego Margrabstwa Morawskiego, dzieła polskiego heraldyka Bartosza Paprockiego, zasłużonego także dla heraldyki czeskiej.

Bartłomiej Paprocki, Zrdtadlo Slawneho Margkrabstwij Morawskeho […].
Wytissteno w Olomaucy, 1593.
Miasta świata w starodrukach