Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zgłoszenia na konferencję "O miejsce książki w historii sztuki"

Zgłoszenia na konferencję "O miejsce książki w historii sztuki"

Muzeum Narodowe w Krakowie

30.11.2015
poniedziałek
Krakowski Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Biblioteką Jagiellońską w dniach 2-3 marca 2016 roku planuje organizację drugiej edycji konferencji naukowej "O miejsce książki w historii sztuki" - "Państwo i Kościół. W rocznicę chrztu Polski".
Tematyka obrad nadal dotyczyć będzie książki artystycznej i jej wpływu na inne dziedziny sztuki. Jednak 1050. rocznica chrztu Polski pozwoliła na uszczegółowienie zagadnień, które tym razem przedstawiamy prelegentom do naukowej refleksji. Przedmiotem badań będą zatem wzajemne stosunki między Państwem i Kościołem odzwierciedlone w sztuce książki. W kręgu zainteresowań mogą znaleźć się więc, dla przykładu: wizerunki królów w księgach religijnych i świętych patronów w dokumentach państwowych, książki dewocyjne z cudownymi obrazami-palladiami miast i Ojczyzny, ryciny książkowe ukazujące królewskie nekropolie, gloryfikacje postaci życia publicznego, sakralizację uroczystości państwowych lub udział monarchów w obrzędach liturgicznych, motywy religijne zdobiące druki urzędowe i prace historyczne, ekslibrisy dostojników kościelnych i państwowych. Dużo interesujących informacji mogą przynieść także badania nad szatą graficzną podręczników do nauki historii i religii, lektur szkolnych i patriotycznych, ale też zbiorów homiletycznych, mów pogrzebowych, tekstów panegirycznych i apoteoz.

Dodatkowo, spośród motywów upiększających książkę chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na ekslibris, gdyż w roku 2016 przypada 500. rocznica powstania najstarszego w Polsce i w Europie znaku własnościowego, biskupa wrocławskiego, Macieja Drzewickiego.


Wszystkich zainteresowanych prosimy o przysyłanie propozycji wystąpień wraz z krótkim opisem (do 500 znaków) do 30 listopada 2015 roku na adres mailowy: a.gronek@uj.edu.pl  lub mlaskowska@mnk.pl, jak też tradycyjnie do Oddziału Krakowskiego SHS, ul. Starowiślna 29-31, 31-008 Kraków.

Wygłoszone referaty planujemy opublikować na początku roku 2017, dlatego też po obradach, będziemy prosić o przygotowanie tekstów do 15 znormalizowanych stron maszynopisu z dodatkiem najwyżej 6 zdjęć (wydruk + wersja elektroniczna: do 36 tys. znaków, Microsoft Word (6,7), Times New Roman, rozmiar czcionki 12, przypisy dolne, zdjęcia w PDF, JPG), skorowidzem osób oraz jednostronicowym streszczeniem w języku angielskim (do 1800 znaków) i przesłanie ich na wskazane wyżej adresy do końca maja 2016 roku. Niniejszym informujemy, że koszty przejazdu i noclegów ponoszą uczestnicy konferencji. Zapewniamy pomoc w rezerwacji miejsca w hotelu.
Zapraszamy serdecznie do udziału!
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję