Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zbiór gazet pisanych w Bibliotece Czartoryskich

Gazeta pisana, Hamburg 26 VIII 1712 r., wł. MNK

Zbiór gazet pisanych w Bibliotece Czartoryskich

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
08.01.2018
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Wykład: "Wczoraj wieczorem przyszła tu poczta z Wiednia..." - zbiór gazet pisanych w Bibliotece Czartoryskich.
W XVII i XVIII w. wokół dworu Elżbiety Sieniawskiej zaczęła kształtować się grupa korespondentów zawodowo trudniących się pisaniem na zamówienie "listów". Niektórych znamy z nazwiska, inni pozostali anonimowi. Niewątpliwie jednak gazety pisane to bezcenne źródło historyczne - pisane dla konkretnej osoby, zawierały informacje polityczne i społeczne, często po prostu zasłyszane w bezpośrednim otoczeniu. Fakt, iż wydarzenia opisywane są często przez naocznych świadków, powoduje, iż zawierają "wiarygodne" informacje o mentalności, o wiedzy współczesnych dotyczącej Polski i świata oraz o wydarzeniach, o których podręczniki historii, zajmujące się głównie historią polityczną, często zapominają. Jeden z najbogatszych zbiorów gazet pisanych znajduje się w Bibliotece Czartoryskich.

Prowadzenie: Dorota Otwinowska – historyk, archiwista, muzealnik, bibliotekarz dyplomowany, psycholog. Kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, zajmuje się rękopisami w Bibliotece Czartoryskich. Autorka artykułów dotyczących historii i zbiorów rękopisów oraz zbiorów sfragistycznych Muzeum Narodowego w Krakowie i Biblioteki Czartoryskich. 

Uwaga - ilość miejsc ograniczona, nie obowiązuje rezerwacja