Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zainspirowani tkaninami - warsztaty dla dorosłych

Zainspirowani tkaninami - warsztaty dla dorosłych

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
19.01.2019
sobota
15:00 - 17:00
bilety
W XV i XVI w. luksusowe tkaniny odznaczały się mistrzowskim wykonaniem i bogatą ornamentyką. Tkaniny służyły zarówno do wykonywania ubiorów, jak i do dekorowania wnętrz. Ich piękne wzory artyści uwieczniali w obrazach i innych dziełach plastycznych. Warsztaty nawiązują do wzornictwa tych tkanin, a także do emblemów – czyli specjalnych znaków o różnorodnych przesłaniach symbolicznych, często związanych z osobowością i cechami indywidualnej osoby, która taki emblem nosiła na swoim stroju.
W ramach warsztatów zapoznamy się z rodzajami tkanin z epoki średniowiecza i renesansu, a następnie przystąpimy do dekoracji torb materiałowych, podkoszulków czy poduszek. Będziemy to robić za pomocą druku pieczątkami z wzorami dawnych tkanin, jak i szablonów, a także bezpośredniej aplikacji z tkanin. Na wybranych przedmiotach powstaną barwne reprodukcje i kompozycje dawnych motywów – z tkanin i emblemów.

Prowadzenie: dr Maria Molenda – historyczka, kostiumolożka, kostiumografka, absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę naukową łączy z pracą projektantki ubiorów i kostiumów. Od 2004 r. kieruje założoną przez siebie Fundacją Nomina Rosae, prowadzącą szeroką działalność na rzecz popularyzacji wiedzy historycznej. W ramach Fundacji m.in. działa Teatr Nomina Rosae, program edukacyjny Labirynt Historii, a także Pracownia Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów. Dr Molenda projektuje kostiumy teatralne, współpracuje z filmem, projektuje ubiory współczesne inspirowane historią lub folkiem. Projektowane przez nią rekonstrukcje oraz kostiumy weszły do stałych ekspozycji w muzeach w Polsce i na Słowacji. W ramach działań Fundacji Nomina Rosae w Nowym Sączu założyła Dom Historii – placówkę, w której odbywają się wystawy czasowe, wykłady, warsztaty i spektakle.

Słowa kluczowe: Tkaniny, Warsztaty
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję