Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wykład „Karol Schayer architect (1900-1971), a Pole in Beirut”

Wykład „Karol Schayer architect (1900-1971), a Pole in Beirut”

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
23.03.2023
czwartek
18:00
wstęp wolny
WYKŁAD TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM

Zapraszamy na wykład dr George’a Arbida poświęcony jednemu z najzdolniejszych polskich architektów modernistycznych – Karolowi Schayerowi (1900-1971).

Po zdobyciu dyplomu studiów wyższych na kierunku architektura na Libańskiej Akadami Sztuk Pięknych (ALBA), dr Arbid był stypendystą Fulbrighta w programie historii, teorii i krytyki na Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz uzyskał stopień doktora projektowania na Uniwersytecie Harvarda. Zajmował stanowiska dydaktyczne na ALBA, Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie oraz Uniwersytecie Libańskim. Jego badania obejmują przede wszystkim nowoczesną architekturę Libanu i Bliskiego Wschodu.

Wśród prac dr Arbid wymienić należy „Architecture from the Arab world (1914-2014) a Selection”, opublikowaną z okazji Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r., gdzie był współkuratorem Pawilonu Bahrajnu. Ostatnio współredagował z P. Oswaltem „Designing Modernity: Architecture in the Arab World 1945-1973”, wydaną w 2022 r. w języku angielskim i arabskim (wyd. Jovis i Riwaq).

Dr Arbid jest współzałożycielem i dyrektorem organizacji pozarządowej Arab Center for Architecture oraz członkiem-założycielem Docomomo Lebanon. Dr Arbid zasiadał w licznych jury konkursowych i nagród, w tym m.in. Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohego w 2019 r.

Wieloletnie i obszerne badania nad spuścizną polskiego architekta Karola Schayera, prowadzone przez dr Arbida i jego współpracowników zarówno w Polsce jak i w Libanie, są tematem mającej wkrótce się ukazać książki zatytułowanej: „Karol Schayer, Polak w Bejrucie”  (wyd. Birkhäuser). Temu tematowi zostanie poświęcony wykład.

 

Informacje:

  • Wykład odbędzie w się w Gmachu Głównym MNK, w Sali u Samurajów.
  • Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rezerwacji.
  • Wykład będzie prowadzony tylko w języku angielskim.
  • Wykład towarzyszy wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.
Słowa kluczowe: wykład,