Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Szkolenie dla nauczycieli

Szkolenie dla nauczycieli

Galeria Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym MNK, fot. K. Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK

Szkolenie dla nauczycieli

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
10.02.2015
wtorek
14:00 - 18:00
bilety
Spotkanie w Galerii Rzemiosła Artystycznego stanie się okazją do odbycia niezwykłej podróży w czasie i zdobycia wyobrażenia o historii przedmiotów, które znajdujemy w najbliższym otoczeniu.
Galeria Rzemiosła Artystycznego w MNK jest największą ekspozycją w Polsce przywołującą klimat dawnych wnętrz mieszkalnych na przestrzeni wieków, od średniowiecza po secesję.

Praca z tekstem źródłowym pomoże uczestnikom odnaleźć prezentowane przedmioty i zobaczyć je w kontekście życia. Za pośrednictwem pomocy dydaktycznych – kopii wybranych obiektów, zapoznają się z ich przeznaczeniem i działaniem. Wspólna analiza ikonograficzna wybranych przedstawień na witrażach, wyrobach złotniczych i meblach pozwoli poznać świat znaczeń istotnych dla ludzi im współczesnych. Porównując formy tych samych przedmiotów, takich jak stół lub krzesło na przestrzeni wieków, będzie można prześledzić drogę, jaka przebyła myśl ludzka, aby je udoskonalić.

Efektem szkolenia będzie umiejętność rozpoznawania technik artystycznych, a także datowania obiektów poprzez odnajdywanie ornamentów i analiza formalna dzieł, która pozwoli nam zobaczyć je w kontekście stylu epoki.

Szkolenie skierowane jest do nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Program szkolenia i informacje organizacyjne

Prowadzenie:

Monika Wlezień – absolwentka historii sztuki, muzealnik, adiunkt Muzeum Narodowego w Krakowie, autorka wielu projektów edukacyjnych. W latach 2000-2007 kierowniczka Sekcji Edukacji Muzeum. W MNK prowadziła przez dziesięć lat cykl wykładów "Arcydzieła sztuki". W 2012 roku projekt "HEAD", którego była kuratorką, został uznany za najlepszy w Polsce projekt edukacyjny skierowany do osób dorosłych, w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". Projekt nagrodzono w konkursie "EDUinspiracje" objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Alicja Kilijańska – historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, kierownik Działu Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej MNK, kurator wielu wystaw poświęconych rzemiosłu artystycznemu, między innymi: "Świat ze srebra. Złotnictwo augsburskie od XVI do XIX wieku w zbiorach polskich", "Kolekcja Emeryka Hutten-Czapskiego". Jej szczególna pasją są historyczne szkła.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję