Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Spotkanie z artystką Janiną Kraupe-Świderską

Fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK

Spotkanie z artystką Janiną Kraupe-Świderską

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
21.10.2014
wtorek
18:00 - 19:00
wstęp wolny
Zapraszamy na pokaz filmu "Chcę być malarką" w reżyserii Michała Maciejowskiego. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona bohaterce filmu prof. Janinie Kraupe-Świderskiej. Ta wybitna krakowska artystka, pedagog, podróżniczka i znawczyni wiedzy ezoterycznej będzie gościem specjalnym spotkania.

Janina Kraupe-Świderska i Anna Budzałek, fot. Jacek Świderski - pracownia fotograficzna MNKJanina Kraupe - spadkobierczyni awangardy, od lat pochłonięta jest dociekaniami ezoterycznymi. Jej obrazy i grafiki określić można jednym słowem – zjawiskowe. Jest jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku, choć nigdy nie była gwiazdą. Związana z krakowską awangardą, należy do środowiska uformowanego podczas okupacji w kręgu Kunstgewerbeschule - założonej przez Niemców szkoły dekoratorów. Wśród jej przyjaciół byli Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski, Kazimierz Mikulski, Jerzy Nowosielski. Od 1957 roku Kraupe jest członkiem Grupy Krakowskiej. Od początku swojej drogi związana z krakowską ASP, najpierw jako studentka, potem wykładowca i profesor.

Przeczytaj życiorys artystki

"Chcę być malarką, chcę oddać światu to co myślę, co czuję, chce kształcić talent, który może rzeczywiście dostałam od Boga, tę gwiazdę bożą, która może jest w mym sercu, mej duszy chce jej nie zniszczyć, ale by potężniała i rosła z każda chwilą..." 

Marzenie dziewięcioletniej Janiny Kraupe

Michał Maciejowski - ur. 1985 r. w Częstochowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Ukończył Realizację Obrazu Filmowego i TV na Wydziale Operatorskim w PWSFTviT w Łodzi. Aktualnie student IV roku na Wydziale Reżyserii kierunek Montaż Filmowy (PWSFTviT) oraz Filozofii na Uniwersytecie Łódzkim. Twórca filmów dokumentalnych, videoklipów, reklam.

Film "Chcę być malarką":

reżyseria – Michał Maciejowski
zdjęcia – Łukasz Grudysz
montaż – Michał Maciejowski
dźwięki – Łukasz Grudysz
rok produkcji: 2012
producent – Ziyad Roouf

Miejsce spotkania: Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala "U Samurajów"

Słowa kluczowe: Janina Kraupe-Świderska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję