Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rozkwit i upadek al-Andalus - mennictwo muzułmańskiej Hiszpanii

Umajjadzi z Hiszpanii, Al-Hakam II al-Mustansir billah, Madinat az-Zahra’, 354 AH (AD 965), dirham, srebro (Kolekcja Jacka Budyna, fot. Jacek Budyn)

Rozkwit i upadek al-Andalus - mennictwo muzułmańskiej Hiszpanii

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
14.03.2017
wtorek
18:00
wstęp wolny
Tematem wykładu będzie mennictwo muzułmańskiej Hiszpanii, od czasu jej podboju w latach 711–712 przez armię kalifów umajjadzkich z Damaszku aż do upadku dynastii Nasrydów (1492) i wkroczenia do Grenady królów chrześcijańskich.
Umajjadzi z Hiszpanii, Al-Hakam II al-Mustansir billah, Madinat az-Zahra’, 354 AH (AD 965), dirham, srebro (Kolekcja Jacka Budyna, fot. Jacek Budyn)Zapoznamy się z monetami wybijanymi przez władców z dynastii Umajjadów z Damaszku, kalifów umajjadzkich z Kordoby oraz dynastii panujących po upadku kalifatu kordobańskiego, m.in. Almorawidów, Almohadów i Nasrydów.

Prowadzenie: Dorota Malarczyk – adiunkt w Gabinecie Numizmatycznym MNK, orientalista i numizmatyk, specjalista w zakresie mennictwa i paleografii islamskiej.