Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rekordowa frekwencja na wystawie Olgi Boznańskiej

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Rekordowa frekwencja na wystawie Olgi Boznańskiej

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
03.05.2015
niedziela
Wystawę obrazów Olgi Boznańskiej, przygotowaną przez przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie obejrzało blisko 169 tysięcy widzów. 

Ekspozycja Krakowska zgromadziła 64,5 tysiąca widzów, natomiast w Warszawie płótna "szarej malarki" zobaczyło blisko 104 tys. osób.

W tej dekadzie większą popularnością w MNK cieszyła się tylko wystawa malarstwa Williama Turnera - zobaczyło ją 67 tys. zwiedzających.

Pretekstem do zorganizowania przez MNK ekspozycji dzieł Boznańskiej były przypadające w tym roku 150. urodziny i 75. rocznica śmierci malarki. Ponadto światowej sławy artystka pochodziła z Krakowa i to naszemu Muzeum przekazała w testamencie wyposażenie swojej paryskiej pracowni. MNK przygotowuje także korpus dzieł wszystkich Olgi Boznańskiej. Dotychczas skatalogowanych jest już ponad 800 prac artystki.  Nadal szukamy jej nieznanych dzieł – informacje o nich prosimy przesyłać na adresy Urszuli Kozakowskiej (ukozakowska@mnk.pl ) oraz Ewy Bobrowskiej (ewabj@live.fr).

Na wystawie w MNK prezentowane były najlepsze prace OIgi Boznańskiej, które przyniosły jej światową sławę, jak i te, które nigdy dotąd nie były w Polsce pokazywane. Obrazy pochodziły m.in. z Musée d’Orsay w Paryżu, czy Ca’ Pesaro w Wenecji. Kuratorki ekspozycji zestawiły je z pracami twórców, którzy inspirowali malarkę. To m.in. Diego Velázquez, Édouard Manet, Henri Fantin-Latour czy James McNeill Whistler.

Wystawę objęła Honorowym Patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję