Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Polski superbohater – wczoraj, dziś i jutro

fot. Jakub Płoszaj - Pracownia Fotograficzna MNK

Polski superbohater – wczoraj, dziś i jutro

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
20.06.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Spotkanie z Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczami, prowadzenie: Rafał Kołsut.
Powinnością prawdziwego komiksowego superherosa jest ochrona niewinnych i walka o prawdę, sprawiedliwość i amerykański styl życia. Stany Zjednoczone od pojawienia się Supermana w 1938 roku to naturalne środowisko zamaskowanych nadludzi, arena ich potyczek i kolebka kolejnych generacji posiadaczy nadprzyrodzonych mocy.

Zdarza się jednak, że obleczony w trykot mocarz pojawia się także w innych krajach. Nawet nad Wisłą. Po latach wygnania, gdy uchodzili za symbol zgniłego zachodniego imperializmu i zasługiwali wyłącznie na obśmianie, superbohaterowie zagościli na dobre w III RP. Zamaskowani zawadiacy zaludnili swojskie przestrzenie, blokowiska z wielkiej płyty i osiedlowe zaułki. Ale czy peleryny i patetyczne przemowy mogą sprawdzić się w Polsce tak dobrze jak w USA?

Twórcy najsłynniejszego rodzimego herosa – Wilq'a Superbohatera – Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie pomogą odpowiedzieć na pytanie, na jakiego obrońcę sprawiedliwości zasługuje nasz kraj.

  • Bartosz Minkiewicz – grafik, ilustrator, scenarzysta, reżyser. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współautor serii komiksowej "Wilq Superbohater". Autor projektu postaci i opracowania graficznego do animowanych seriali "Myszka w paski" i "Dzielny lew Eryk". Stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Twórca ilustracji do książek dla dzieci i satyrycznych rysunków w prasie drukowanej i internecie. Obecnie pracuje nad serialem animowanym "Wilq Superbohater".
  • Tomasz Minkiewicz – pisarz, scenarzysta, grafik, ilustrator. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom magistra sztuki. Współpracuje z wydawcami literatury dziecięcej i młodzieżowej. Autor książek "Mapa Przyszłości", "Poszukiwacze przygód", "Księżniczka Detektyw". Współautor popularnej serii komiksów dla dorosłych "Wilq Superbohater".
  • Rafał Kołsut – doktorant Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego i współorganizator Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Badacz narracji obrazkowej, publicysta i recenzent komiksowy, autor tekstów z zakresu "cartoon studies".
Słowa kluczowe: spotkanie, Teraz Komiks