Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pokaz filmów tureckich

fot. Karol Kowalik - pracownia fotograficzna MNK

Pokaz filmów tureckich

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
19.09.2015
sobota
16:00
wstęp wolny
Na naszym blogu: Gdzie jest "Hirem"?
Zapraszamy na pokaz filmów tureckich towarzyszący wystawie "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".
Miejsce: sala audiowizualna U Samurajów, Gmach Główny MNK
Wstęp wolny
Filmy z napisami w języku polskim

16.00
MOTYL (2009) / Kelebek
reż. Cihan Taskin, Gunay Gunaydin
Czy Turcja mogła mieć związek z atakami terrorystycznymi w USA w 2001 roku? Czy ponosi odpowiedzialność za to, co zrobiła? A może za to, czego nie zrobiła? Film opowiada dwie alternatywne wersje historii młodego chłopaka, Nadziei i jego nauczyciela, Yusufa, przyczyny i konsekwencje skomplikowanej sytuacji politycznej oraz jej wpływ na losy zwykłych ludzi i ich życiowych wyborów.
114 minut

18.00
WIERNY SŁUGA BOŻY W BARLI (2011) / Allah’ın Sadık Kulu ‘Barla’
reż. Orhan Öztürk Esin
Historia wygnania tureckiego filozofa i przywódcy religijnego Saida Nursi do małej wsi Barla. To opowieść o ukrytej potrzebie religijności u ludzi oraz konflikcie między ruchami religijnymi i komunistyczną władzą w przedwojennej Turcji. To też opowieść o niezłomnym człowieku i jego idei, które wywarły wielki wpływ na turecką religijność i interpretacje Koranu. Pełnometrażowy film animowany.
107 minut

20.00
PEWNEGO RAZU W ANATOLII (2011) / Bir zamanlar Anadolu'da
reż. Nuri Bilge Ceylan
Dramat psychologiczny w konwencji kryminału wyróżniony Grand Prix w konkursie festiwalu w Cannes 2011 w reżyserii jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów europejskich, Nuri Bilge Ceylana. Akcja filmu rozgrywa się na tureckiej prowincji, gdzie lekarz, prokurator, policjanci i dwaj podejrzani o morderstwo poszukują zwłok zamordowanego mężczyzny. Pewnego razu w Anatolii jest jednak przede wszystkim obrazem tureckiego społeczeństwa rozdartego między wartościami Wschodu i Zachodu oraz, ogólnie, opowieścią o ludzkiej moralności.
150 minut
Na naszym blogu: Gdzie jest "Hirem"?