Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Planety tańcem poruszone

Planety tańcem poruszone

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
16.12.2023
sobota
20:00
bilety
Spektakl baletowy w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza
To spektakl – Baletu Cracovia Danza nawiązujący do tematyki teorii astronomicznych, świata kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika. Złożony z trzech części przedstawia za pomocą ruchu i tańca różne zjawiska astronomiczne, oraz ruchy planet w naszej galaktyce.

W pierwszej części pojawiają się układy i choreografie ilustrujące przemianę geocentrycznej wizji świata w wizję heliocentryczną. W tej części nawiązującej do epoki Kopernika, który pojawi się w tym obrazie, zaprezentowane będą oryginalne choreografie z XVI wieku odnoszące się do tematyki planet jak np. „Ardente Sole” lub „Chiara Stella”.

W drugiej części spektaklu przedstawiona zostanie tematyka planet i astronomii w estetyce tańca barokowego. Opierając się na baletach z epoki zostanie wyczarowany alegoryczny świat kosmosu do muzyki J. B. Lulliego ze słynną „Chaconne de Phaëton” i tańcem słońca z „Baletu Nocy”.

„Planety tańcem poruszone” to niezwykle widowiskowa propozycja Baletu Cracovia Danza, w której pojawią się postaci alegoryczne jak: Astronomia, Słońce, Księżyc, Ziemia, planety układu słonecznego, oraz bohater spektaklu Mikołaj Kopernik.

Scenariusz i reżyseria - Romana Agnel
Choreografia - Romana Agnel
Choreografie oryginalne z XVI i XVII w. - Fabritio Caroso, Louis Pécour
Kostiumy - Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Gularowska-Wójtowicz
Projekcje - Krzysztof Antkowiak
Maski - Monika Polak-Luścińska

Występują tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza:
Nikoleta Giankaki
Ewelina Keller
Małgorzata Nabrzeska
Anna Szczotka
Anna Szklener
Zuzanna Frank
Georgij Andrejczenko
Michał Kępka
Sebastian Kubacki
Filip Świeczkowski

Zadanie realizowane w ramach projektu "Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji"
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję