Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Oprowadzania tematyczne

Oprowadzanie tematyczne: Kobiety Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną, 1904, wł. MNK

Cykl: Oprowadzania tematyczne
Oprowadzanie tematyczne: Kobiety Wyspiańskiego

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
16.06.2018
sobota
12:00
bilety
W życiu Wyspiańskiego nie brakowało kobiet, które go fascynowały, inspirowały i przy nim ...trwały, często mimo licznych przeciwności. Matka, którą stracił jeszcze jako dziecko, nadopiekuńcza ciotka, nieakceptowana przez bliskich żona, ukochana córka, ale też... ulubione aktorki obsadzane w pierwszoplanowych rolach jego dramatów, modelki, przelotnie spotykane na Plantach dziewczęta.
Czy to ich twarze odnajdziemy w rysach "Polonii" z projektu witraża twórcy? Jaką kobietą jest ta wymarzona, wyczekiwana i pożądana... Polska Wyspiańskiego?

Prowadzenie: Marta Witoń - historyk sztuki, licencjonowany przewodnik krakowski, edukator muzealny. Doktorantka i wykładowczynią Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Muzeum Narodowym w Krakowie od wielu lat prowadzi lekcje, warsztaty i autorskie zajęcia dla różnych grup odbiorców.


Wystawa Wyspiański prezentuje pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) zgromadzonych w MNK. Liczący blisko 900 pozycji inwentarzowych zbiór prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru, posiada bezprecedensową wartość artystyczną i nie znajduje analogii w żadnej innej kolekcji dzieł Wyspiańskiego w Polsce i za granicą.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję